Росія різко змінила тон спілкування в питанні звільнення військовополонених українських моряків – Зеркаль
Росія зробила різкий перехід від зневаги та грубіянства до мови дипломатії. Невідомо, що це – зміна російської тактики чи бажання затягнути переговори, проте в будь-якому разі позиція України щодо питання звільнення полонених українських моряків залишиться незмінною, заявила заступник міністра закордонних справ України Олена Зеркаль.
Під час переговорів щодо звільнення військовополонених українських моряків Росія несподівано серйозно пом'якшила тон спілкування з представниками України, констатувала 23 квітня заступник міністра закордонних справ України Олена Зеркаль у своєму Facebook.
"Вразила кардинальна зміна тону розмови – перехід від хамства та брутальної зневаги до цивілізованої мови, притаманної дипломатії... Невідомо, чи це зміна російської тактики, чи просте бажання затягнути процес консультацій. У будь-якому разі це не вплинуло на позиції сторін щодо наших моряків і кораблів", – зазначила Зеркаль.
Вона додала, що сьогоднішні переговори ознаменувалися підтвердженням із російського боку факту наявності правового спору про застосування міжнародного морського права – головного елемента для судового розгляду цього спору. Дипломати сподіваються, що найпізніше 24 квітня буде визначено дату слухання справи у Міжнародному трибуналі з морського права. Попередньо це може бути 6–7 травня.
"Чи зможе Росія і далі тримати цивілізований тон розмови і довести це "конкретними справами", буде видно з документів, які ми отримаємо від РФ у рамках підготовки до слухань у Гамбурзі", – резюмувала Зеркаль.
25 листопада 2018 року РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери українських Військово-морських сил "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися до Одеси після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море.
Російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували у кримських "судах" і перевезли в Москву. Трьох поранених українців помістили до лікарні слідчого ізолятора "Матросская тишина", інших доправили в СІЗО "Лефортово". Наразі всі моряки перебувають у "Лефортово".
Усім українцям висунули обвинувачення в незаконному перетині кордону РФ. Україна вважає моряків військовополоненими і вимагає відпустити їх. В управлінні верховного комісара ООН із прав людини заявили, що українські моряки як військовополонені мають перебувати під захистом Женевської конвенції.
17 квітня суд у Москві продовжив строк арешту морякам: 21 українцю – до 24 липня, ще трьом – до 26 липня. У МЗС України назвали ці рішення неправомірними.