Уперше із червня 2022 року. НБУ знизив облікову ставку до 22%

НБУ тримав облікову ставку на рівні 25% понад рік
Фото: Національний банк України / Flickr
Правління Національного банку України 27 липня вирішило зменшити облікову ставку з 25% до 22%, повідомляє пресслужба регулятора.

Облікову ставку буде знижено з 28 липня, ідеться в релізі.

"Стрімке сповільнення інфляції та стійка ситуація на валютному ринку уможливлюють початок циклу зниження облікової ставки. Ураховуючи поліпшення інфляційних очікувань та прогнозу подальшого уповільнення інфляції, поточне та прогнозоване зниження ставки узгоджується зі збереженням привабливості гривневих заощаджень. Це важливий елемент забезпечення курсової стійкості та переходу до більшої гнучкості обмінного курсу", – заявили в НБУ.

Регулятор очікує, що зниження облікової ставки на тлі збереження макрофінансової стабільності підтримає відновлення економіки.

Контекст:

Облікова ставка визначає норму відсотка, який стягує НБУ під час рефінансування комерційних банків. Що вища ставка, то дорожче для банків і для споживачів коштують кредити й депозити. Це стимулює бізнес і населення накопичувати гроші, а не витрачати їх. Унаслідок цього попит на товари скорочується, інфляція сповільнюється. Зворотний бік підвищення облікової ставки – скорочення кредитування і, як наслідок, уповільнення економічного зростання.

У червні 2020 року облікова ставка в Україні сягнула історичного мінімуму – 6%. У березні 2021 року НБУ почав поступово підвищувати її, і в січні 2022-го, за місяць до російського вторгнення, Нацбанк підвищив ставку до 10%. 3 червня 2022 року Нацбанк підвищив облікову ставку із 10% до 25%. Відтоді ставка трималася на цьому рівні.

У НБУ зазначали, що підвищення ставки знизить тиск на курс гривні й стимулюватиме споживачів обирати інструменти заощадження у гривні, а не в іноземній валюті, а також посилить можливості самого Нацбанку зі стримування інфляції під час війни.