Єрмак у США: Формула миру вже стала міжнародною екосистемою. Формула – українська, але співавторами плану миру мають стати всі
Формула миру, яку презентував президент України Володимир Зеленський, пропонує комплексну відповідь на виклики безпеки, перед якими стоїть людство, заявив глава Офісу президента Андрій Єрмак 5 грудня, виступаючи в Інституті миру США. Про це він повідомив у Telegram.
"Вона повертає у світ справедливість. Це українська формула, але співавторами плану миру на її основі мають стати всі. Ми перетворюємо добру волю на добру дію", – сказав глава ОП.
Він наголосив, що кількість учасників зустрічей дипломатичних представників, на яких обговорюють механізми імплементації формули миру, постійно зростає. До останньої зустрічі долучилося 86 дипломатів.
"З кожною наступною зустріччю ми стаємо сильнішими. Все досяжнішим стає Глобальний саміт миру – зібрання лідерів світу, відданих якомога швидшому встановленню справедливого, тривалого й всеосяжного миру. І ми віримо, що цей саміт відбудеться вже незабаром", – заявив Єрмак.
Він наголосив, що Україна прагне виправити систему міжнародних відносин і змусити її працювати на основі верховенства права.
"Формула миру вже стала міжнародною екосистемою. Нині це цілісна структура, елементи якої тісно взаємопов'язані. Це каркас, на який нанизуються виконавчі механізми. Справедливий, всеосяжний і тривкий мир можливий лише як наслідок колективної волі та колективних дій. Відповідальні держави, які поважають міжнародне право, повинні залишатися єдиними й відданими справі порятунку світу. Запобігти війні можна лише шляхом надання Україні надійних багатосторонніх гарантій безпеки", – переконаний глава ОП.
На його думку, імплементація формули миру стане "фундаментом, який дасть змогу зупинити тиранію в майбутньому".
Інститут миру США (United States Institute of Peace) – незалежний, позапартійний державний аналітичний центр, який вивчає питання запобігання міжнародним конфліктам і подолання їх. Інститут фінансують винятково коштом асигнувань Конгресу США. Аналітики інституту часто діють як посередники у зонах конфліктів.
Контекст:
Україна в листопаді 2022 року презентувала свою формулу миру, яка містить 10 пунктів. Одним із головних її положень є виведення російських військ з усієї території України в межах міжнародно визнаних кордонів.
24 червня в умовах таємності в Копенгагені з ініціативи Києва відбулася перша міжнародна конференція, присвячена війні в Україні. За інформацією ЗМІ, радники з безпеки з різних країн обговорювали умови ймовірних переговорів між Києвом і Москвою. Глава ОП повідомляв, що на конференції відбулися консультації "Про основні засади миру".
У другій конференції у Джидді (Саудівська Аравія) на рівні політичних радників лідерів на початку серпня взяли участь представники понад 40 країн, що втричі більше, ніж на консультаціях у Копенгагені, наголошував Єрмак. Росію на зустріч не запрошували. Уперше в ній узяв участь Китай.
В ОП зазначали, що на третій зустрічі на Мальті увагу зосередили на п'яти основних пунктах формули миру: "Ядерна й радіаційна безпека", "Продовольча безпека", "Енергетична безпека", "Звільнення всіх полонених і депортованих осіб" та "Відновлення територіальної цілісності України і світового ладу". Представник Китаю пропустив саміт на Мальті через "розбіжність у графіках", пояснили в Офісі президента України.
За словами Єрмака, Україна планує проведення двох самітів миру: перший, підготовці до якого було присвячено зустріч у Джидді, має ухвалити український мирний план за основу, другий має зафіксувати завершення війни – прогнозують, що в ньому візьме участь країна-агресор Росія.
Глобальний саміт щодо реалізації формули миру за участю більшості країн Україна прагне провести восени 2023 року, говорив Зеленський. Україна "хорошими темпами" рухається в напрямі Глобального саміту миру, і це станеться, заявили 16 серпня у МЗС країни.