Польська православна церква заборонила своїм священикам контакти з духовенством УПЦ КП і УАПЦ
На останньому Архієрейському соборі Польської автокефальної православної церкви вирішили, що "позбавлені єпископського свячення" священики Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви не можуть бути лідерами у встановленні миру у православній церкві України.
Архієрейський собор Польської автокефальної православної церкви (ПАПЦ) заборонив своїм священикам контактувати з духовенством УПЦ Київського патріархату та Української автокефальної церкви. Про це йдеться в заяві ПАПЦ за підсумками собору.
"Святіший Архієрейський собор забороняє священикам ПАПЦ вступати у літургійні та молитовні контакти з "духовенством" так званого Київського патріархату і так званої Автокефальної православної церкви, які в минулому зробили багато зла", – ідеться в повідомленні.
У ПАПЦ зазначили, що особи, позбавлені єпископського свячення, не можуть бути лідерами у встановленні миру в православній церкві України, а їхні дії зумовлюють "ще більшу плутанину і скандал".
"Тільки дотримання догматичних і канонічних норм церкви і збереження старих традицій захистить православ'я від складних церковних наслідків у міжнародному масштабі", – ідеться в повідомленні.
Автокефальна помісна православна церква в Польщі друга за чисельністю пастви після католицької. Посідає 12-те місце в диптиху автокефальних помісних церков Константинопольського патріархату і 13-те місце в диптиху Московського патріархату.
ПАПЦ отримала томос про автокефалію від Вселенського патріархату у 1924 році.
Автокефалію було визнано іншими помісними церквами, крім Московського патріархату, який розірвав спілкування з єпископатом Польщі.
1948 року Московський патріархат визнав самостійність польської церкви.
Синод Вселенського патріархату 11 жовтня ухвалив низку рішень, які стосуються автокефалії Української православної церкви. Зокрема, рішення Константинопольського патріархату від 1686 року про передання української церкви в управління Московського патріархату (МП) скасовано; із предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) Філарета знято накладену Російською православною церквою (РПЦ) анафему, йому і предстоятелю Української автокефальної православної церкви Макарію повернуто канонічний статус.
Рішення Синоду президент України Петро Порошенко назвав наданням автокефалії Українській православній церкві. Офіційний томос вселенський патріарх Варфоломій вручить обраному на об'єднавчому соборі предстоятелю єдиної помісної Української православної церкви. Як заявив 14 листопада колишній прес-секретар предстоятеля УПЦ Московського патріархату Володимира протоієрей Георгій Коваленко, ймовірною датою проведення об'єднавчого собору є 22 листопада.
2 листопада представник Вселенського патріархату при Всесвітній раді церков архієпископ Тельміський Іов заявив, що в Україні УПЦ Московського патріархату більше не існує.
3 листопада президент України і вселенський патріарх Варфоломій підписали угоду про співпрацю, яка, на думку Порошенка, завершує процес надання Українській православній церкві томосу про автокефалію.
15 жовтня Синод Російської православної церкви ухвалив рішення про повний розрив євхаристійного спілкування з Константинопольським патріархатом.
13 листопада собор єпископів УПЦ Московського патріархату заявив про припинення євхаристійного спілкування зі Вселенським патріархатом.