МЗС України спростувало заяви МЗС Китаю про нібито контрабанду зброї. Китайську сторону закликали "не бути інструментом у руках роспропаганди"
Твердження МЗС Китаю про те, що озброєння, яке США постачають в Україну, нібито стає предметом контрабанди, не відповідає дійсності, заявив 23 лютого у Facebook спікер Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко.
"Категорично відкидаємо інсинуації про нібито контрабанду західної зброї з України. Наша держава має сучасну ефективну систему контролю над отриманням та використанням озброєння, яка користується високою довірою з боку партнерів", – ідеться у заяві.
Ніколенко уточнив, що українська система контролю є багаторівневою і повністю унеможливлює будь-яке незаконне вивезення зброї.
У МЗС України нагадали, що Росія інвестує ресурси у дезінформацію, щоб підірвати міжнародну військову підтримку України.
"Закликаємо китайську сторону керуватися виключно фактами та не бути інструментом у руках російської пропаганди", – підсумував Ніколенко.
Так в українському дипломатичному відомстві відреагували на заяву МЗС Китаю про те, що зброя, яку США постачають в Україну, нібито опиняється в руках злочинних угруповань у Європі та інших регіонах. Про це спікер МЗС КНР Ван Веньбінь сказав 23 лютого на пресконференції, стенограму якої опубліковано на сайті посольства Китаю у США.
"Вливаючи зброю в Україну, США та інші західні країни ускладнюють розв'язання української кризи. Навіть більше, багато видів зброї та боєприпасів, призначених для України, міжнародні злочинні угруповання переправляють контрабандою до рук злочинців у Європі та інших країнах", – заявив спікер МЗС Китаю.
За його словами, про це нібито "попереджають і Інтерпол, і Європол".
"Один африканський лідер одного разу сказав, що війна, яка вирує в Україні, наразі є основним джерелом зброї, що поповнює лави терористів у районі озера Чад", – додав Ван Веньбінь.
Контекст:
Після повномасштабного військового вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року країни Заходу збільшили постачання українським військовим летального озброєння та іншої оборонної продукції. 14 лютого 2023 року міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що з початку повномасштабної війни Росії союзники надали Україні допомоги майже на $50 млрд.
В інтерв'ю українському виданню "Європейська правда" у листопаді 2022 року американська конгресменка Вікторія Спартц заявила, що нібито США не знають, що відбувається з їхньою зброєю, коли вона перетинає кордон, і припустила, що американське озброєння може опинитися в Сирії чи Росії. На що координатор Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі відповів: "Щойно озброєння опиняється в руках Збройних сил України – це власність України. Окрім того, ми не диктуємо, як вони мають використовувати кожну одиницю зброї на полі бою".
У матеріалі фінської національної телерадіомовної компанії Yleisradio Oy (Yle) від 30 жовтня наводили думку комісара Крістера Ахлгрена, який очолює відділ боротьби з організованою злочинністю в Національному бюро розслідувань. Він стверджував, що нібито є ознаки того, що вивезена з України зброя вже опинилася у Фінляндії. За словами поліцейського, вивезену з України зброю також було виявлено у Швеції, Данії та Нідерландах.
У МВС України 31 жовтня заявили, що це фейк, а мовник готує спростування, оскільки є всі підстави вважати, що викладена у статті інформація "дещо додумана журналістом і не відповідає словам представника поліції, у якого брали інтерв'ю". За даними Ніколенка, правоохоронні органи Фінляндії 31 жовтня повідомили українському МЗС, що підтвердженої інформації про факти постачання чи контрабанди зброї з України до Фінляндії немає.
31 жовтня старший чиновник міністерства оборони США повідомив на брифінгу, що Пентагон відновив інспекції для контролю над переданим Україні озброєнням. Він зазначив, що США фіксують кількість переданого Україні озброєння безпосередньо перед доправленням до країни. Потім Україна реєструє та відстежує цю зброю від прикордонних логістичних вузлів до лінії фронту.
Міністерство закордонних справ України 16 лютого 2023 року висунуло вимогу до видання Financial Times розслідувати дезінформацію про нібито контрабанду зброї з України, яку FT опублікувало 6 лютого.