Корчілава: Уперше у протестах беруть участь усі опозиційні сили Грузії
Влада Грузії намагатиметься загасити антиурядові протести, але їй навряд чи це вдасться. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив колишній пресаташе посольства Грузії в Україні Бачо Корчілава.
В антиурядових мітингах, які тривають у Тбілісі, уперше беруть участь усі опозиційні сили Грузії. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" сказав колишній пресаташе посольства Грузії в Україні Бачо Корчілава.
"Думаю, що протести у Грузії затягнуться надовго. Попередні протестні акції фактично зупинили після обіцянок змінити виборчу систему – зі змішаної перевести її на пропорційну. Але в підсумку виявилося, що неформальний правитель Грузії [лідер керівної партії "Грузинська мрія" Бідзіна] Іванішвілі просто обманював електорат. І сховався за депутатами своєї партії, яку він повністю контролює, – нібито вони не проголосували за пропозицію. Але це примітивна гра, яка могла пройти в 90-ті роки. Зараз же це призвело до великого протесту всіх опозиційних сил. У Грузії таке сталося вперше. Зрозуміло, що влада буде намагатися загасити протести, але навряд чи це їй вдасться. Грузія демократична країна. Партія Іванішвілі вже майже дев'ять років у владі. І суспільство від них втомлюється. Не подобається людям і прем'єр-міністр [Георгій] Гахарія, який був міністром внутрішніх справ під час розгону протестів, які відбувалися у країні раніше", – зазначив Корчілава.
Він підкреслив, що Іванішвілі не зацікавлений у зміні виборчої системи країни.
"Я б не сказав, що у Грузії назріває революційна ситуація – просто потрібні зміни. У 2003 році країна досить успішно пройшла революцію. А зараз назріває необхідність змінити владу, яка не чує людей. Політики не можуть ігнорувати запити суспільства. У 2020 році відбудуться вибори. І для Іванішвілі буде катастрофою, якщо їх проведуть за пропорційною системою. Адже рейтинг його партії не такий уже й високий. Зі змішаною системою є можливість протягнути мажоритарників – підкуп виборців усе-таки працює. А в Іванішвілі є для цього фінансові можливості", – заявив Корчілава.
20 червня у Тбілісі кілька тисяч людей вимагало відставки спікера парламенту, глав МВС та Служби держбезпеки. Люди вигукували антиросійські гасла. Частина демонстрантів прорвалася в будівлю парламенту.
Приводом до початку маніфестацій у столиці Грузії став скандал на засіданні Міжпарламентської асамблеї православ'я. Її президент, росіянин Сергій Гаврилов, вирішив вести засідання із крісла спікера грузинського парламенту. Опозиція зірвала роботу асамблеї і змусила російську делегацію спішно покинути Тбілісі.
Проти учасників акції поліція застосувала сльозогінний газ і гумові кулі. Під час масових протестів приблизно 240 людей дістало поранення.
Унаслідок політичної кризи голова парламенту Грузії Іраклій Кобахідзе подав у відставку, а експрем'єр-міністр Грузії, лідер керівної партії "Грузинська мрія" Бідзіна Іванішвілі заявив, що парламентські вибори 2020 року буде проведено за пропорційною системою, на чому наполягали протестувальники.
14 листопада парламент провалив законопроєкт, який передбачає проведення у 2020 році парламентських виборів за пропорційною виборчою системою. Законопроєкт підтримав 101 депутат за необхідних 113 голосів.
17 листопада тисячі людей влаштували масову акцію протесту і почали зводити барикади під парламентом.