1000 днів із моменту катастрофи літака МАУ в Ірані. Глави МЗС України, Канади, Швеції та Великобританії зробили спільну заяву
"4 жовтня 2022 року виповнюється 1000 днів із моменту протизаконного збиття Іраном рейсу 752 (PS752) авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України", у результаті якого загинуло 176 невинних цивільних осіб. Ми, міністри, які представляють Канаду, Швецію, Україну та Сполучене Королівство, стоїмо разом із родинами у скорботі у зв’язку із цією трагічною подією та вшановуємо пам’ять жертв, загиблих на борту рейсу PS752. Ми вкотре вимагаємо, щоб Іран виконав свої міжнародно-правові зобов’язання і забезпечив прозорість та справедливість у зв’язку зі своїми діями", – наголосили в заяві.
Група подякувала чотирьом експертам у галузі права: професору Паяму Ахавані, професору Гарольду Гонджу Ко, Джесіці Веллс і серу Майклу Вуду.
"Вони передали свій великий досвід нашим юридичним командам, які продовжують свою сумлінну роботу у відповідь на протизаконне та кричуще збиття Іраном рейсу PS752. Ми продовжуємо бути солідарними з родинами та близькими жертв збиття рейсу PS752", – заявили в координаційній групі.
Контекст:
Літак Boeing 737-800 рейсу PS752, який прямував із Тегерана до Києва, розбився 8 січня 2020 року поблизу столиці Ірану. На борту були 167 пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України. Більшість пасажирів була громадянами Ірану та Канади.
Влада Ірану, яка стверджувала спочатку, що літак розбився через технічну несправність, 11 січня під тиском лідерів західних країн визнали, що рейс PS752 помилково збила іранська ракета.
23 серпня Організація цивільної авіації Ірану оприлюднила серію даних, одержаних із бортового диктофона та реєстратора польотних даних літака МАУ. Згідно із записами, екіпаж знав про позаштатну ситуацію і намагався контролювати літак до останнього.
Іран 20 лютого 2021 року оголосив про завершення розслідування катастрофи. Прокуратура Ірану обвинувачує у причетності до катастрофи 10 осіб, серед них є найвищі військові командири Корпусу вартових ісламської революції. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав звіт Ірану упередженим та пообіцяв і далі домагатися покарання Ірану за цей злочин.
Суд канадської провінції Онтаріо 20 травня визнав навмисним терористичним актом аварію літака авіакомпанії МАУ. Представник МЗС Ірану Саїд Хатібзаде заявив, що цей суд не має юрисдикції ухвалювати рішення щодо позову про відшкодування збитків унаслідок авіакатастрофи, оскільки вона сталася за межами Канади.
16 грудня міжнародна група з координації допомоги жертвам збитого літака МАУ висунула вимогу, щоб іранська сторона до 5 січня 2022 року підтвердила свою готовність брати участь у переговорах щодо компенсації. 6 січня міжнародна група заявила, що Іран відмовився від переговорів. "Міжнародна група зосередиться на подальших діях для вирішення цього питання відповідно до норм міжнародного права", – заявили глави МЗС України, Канади, Швеції та Великобританії.