Зеркаль: На засіданнях Радбезу ООН ми щоразу вимагатимемо звіт про те, як РФ виконує рішення суду в Гаазі за позовом України
Рішення Міжнародного суду ООН переводить питання з політичної площини у правову, це змінює всю дипломатичну роботу, зазначила заступник міністра закордонних справ України, представник української сторони на слуханнях у Гаазі Олена Зеркаль.
Росія зобов'язана виконувати рішення, яке ухвалить Міжнародний суд (МС) ООН за позовом України, звіт про його виконання українська сторона вимагатиме на кожному засіданні Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй, сказала заступник міністра закордонних справ України, представник української сторони на слуханнях у Гаазі Олена Зеркаль в інтерв'ю виданню ZN.UA.
"Передусім рішення МС ООН мають особливу природу. Із ними не ходять до виконавчої служби. Рішення знімає питання про те, чи повинна щось зробити Росія, чи ні. Повинна. Тому на засіданнях Ради Безпеки ООН, ми щоразу вимагатимемо звіт про те, як Росія виконує обов'язкове для всіх рішення Міжнародного суду ООН. Це змінює саму манеру спілкування з Росією. Крім того, ніхто не заважає нам додатково звернутися до МС ООН, щоб він посилив заходи через те, що РФ не виконує рішення суду", – зазначила вона.
Зеркаль додала, що питання контролю над повнотою виконання рішень вельми актуальне для міжнародного права в цілому.
"Навіть у цьому процесі ми бачимо, скільки юридичних питань поставлено перед судом, який трактуватиме застосування Конвенцій. І вперше – Конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму. З іншого боку, рішення суду переводить питання з політичної площини у площину правову. І вже цей факт змінює всю дипломатичну роботу. Росія усвідомлює це. Бути підзвітною за виконання угоди – це серйозне випробування для Росії", – сказала вона.
Із 6 по 9 березня в Гаазі минули попередні слухання за позовом України проти Росії, в якому вказується на порушення Москвою положень Конвенції ООН про боротьбу з фінансуванням тероризму та Конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. Суд узявся за розгляд тимчасових заходів.
Позов подали 16 січня.
Київ вимагає засудити акти тероризму в Харкові й на Донбасі, включно із збитим рейсом MH17, а також зобов'язати Росію виплатити компенсації, розмір яких у позові не вказано. Крім цього, суду пропонується залучити до відповідальності офіційних осіб, винних, на думку позивачів, у підтримці тероризму.
Інший блок претензій стосується порушень прав кримських татар і українців з боку окупаційної влади Криму.
Україна просить Міжнародний суд ООН на час розгляду справи заборонити РФ здійснювати будь-які кроки, які погіршать ситуацію.