РФ обстрілює Україну ракетами з бомбардувальників, які Київ офіційно передав Москві – "Схеми"

Щонайменше шість літаків Ту-160, які належали Україні, зараз є у бойовому складі армії РФ, зазначили розслідувачі
Фото: EPA (архів)

Країна-агресор Росія використовує для обстрілів українських міст стратегічні бомбардувальники Ту-160, які Україна передала їй 1999 року в обмін на погашення заборгованості за спожитий російський газ. Про це йдеться в розслідуванні "Схем" (проєкт "Радіо Свобода"), яке опублікували 26 листопада.

Журналісти розшукали в архіві угоди тих часів і порівняли з номерами бомбардувальників, які використовує РФ, їх зафіксувало Головне управління розвідки Міністерства оборони України. Розслідувачі ідентифікували 10 українських стратегічних літаків, які Київ передав Москві.

Фото: radiosvoboda.org

Ідеться про Ту-160, яким у Росії дали інші назви: "Николай Кузнецов" (раніше це був український літак із бортовим номером "10"), "Василий Сенько" ("11"), "Александр Новиков" ("12"), "Владимир Судец" ("15"), "Алексей Плохов" ("16"), "Андрей Туполев" ("18"), "Игорь Сикорский" ("22").

Фото: radiosvoboda.org

Щонайменше шість літаків Ту-160, які належали Україні, зараз є у бойовому складі армії РФ, зазначили розслідувачі.

За даними "Схем", Україна також передала Росії три Ту-95МС (із новими назвами "Красноярск", "Севастополь" і "Изборск").

Журналісти також розшукали в архіві угоду між Кабінетом Міністрів України на чолі з Валерієм Пустовойтенком і урядом РФ за керівництва Володимира Путіна, яку підписали в Ялті 1999 року. Згідно з документом, Київ передав Москві вісім важких бомбардувальників Ту-160 і три Ту-95МС, а також 575 крилатих ракет Х-55.

Як зазначили "Схеми", за це Росія компенсувала Україні борг за російський газ на суму $275 млн, що стало визначеною вартістю переданої авіації. Однак вартість озброєння було занижено вдесятеро, розповіли розслідувачі з посиланням на висновки тимчасової слідчої комісії Верховної Ради для проведення розслідування відомостей щодо фактів розкрадання в ЗСУ й підриву обороноздатності держави у період із 2004-го до 2017 року.

Окрім того, передавання літаків і ракет відбулося без погодження Верховної Ради, ідеться в матеріалі.

Фото: radiosvoboda.org

У коментарі "Схемам" другий президент України Леонід Кучма зазначив, що навіть якби стратегічні бомбардувальники залишилися на озброєнні України, це не дуже допомогло б у захисті від РФ.

"Росія має засоби ППО, здатні протистояти ракетам класу Х-55, у той час як величезні за розміром і відносно низькошвидкісні бомбардувальники ще в перші дні війни стали б легкою здобиччю російських засобів ураження як у повітрі, так і на аеродромах. Стратегічна зброя навряд чи могла допомогти вирішенню стратегічних завдань України і вона точно не вписувалася в український масштаб. У нас не було полігонів для випробувань ракет. Ми не мали навіть достатньої для експлуатації цих засобів територіальної протяжності – адже стратегічне озброєння потребує стратегічного простору", – сказав Кучма.

Контекст:

Від початку повномасштабного вторгнення Росія завдає далекобійних ударів углиб України за допомогою ракет типу Х-555 і Х-101, використовуючи стратегічні бомбардувальники Ту-95МС і Ту-160. Як повідомляв Defense Express, Ту-95МС росіяни використовують частіше, Ту-160 Москва застосувала чотири рази.

В угоді про їхнє передання, яку оприлюднило LIGA.Zakon, вказано, що сторони, зокрема, врахували зобов'язання СРСР за договором зі США про скорочення стратегічних наступальних озброєнь. 

Але "Радіо Свобода" повідомляло, що згідно з тодішніми угодами щодо ядерного роззброєння, під скорочення підпадали ядерні боєголовки та міжконтинентальні балістичні ракети, які були в Україні. Натомість про літаки не йшлося.

Перший голова урядової делегації на переговорах із Росією щодо ядерного роззброєння в 1992–1993 роках Юрій Костенко наголосив на високій вартості утримання бомбардувальників для України, адже "економіка в 1990-ті роки йшла донизу".

Президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар вважає, що доцільно було б у ті часи утилізувати літаки. "Зараз дійсно доводиться шкодувати, що ці літаки і ракети не були утилізовані – просто щоб вони не дісталися Росії", – сказав Гончар.