Зеленський: Ми не торгуємо суверенітетом і не відмовимося від прав України на всю свою територію
НАТО не приймає України лише через дефіцит сили й політичної волі. Про це президент України Володимир Зеленський сказав, презентуючи план стійкості у Верховній Раді України 19 листопада, трансляцію його офіс вів у YouTube.
Україна уклала 27 угод про гарантії безпеки з країнами, більшість із яких входить до Альянсу, і вони підтримують вступ України до блоку, нагадав глава держави. Членство в НАТО – не "подарунок", бо майже три роки Україна захищає від Росії не лише свою незалежність, а й "колективний спосіб життя в Європі", вважає він.
Зеленський наголосив, що території й незалежність не можуть бути предметом торгу чи політичних маніпуляцій у країнах-союзниках.
"Ми не торгуємо суверенітетом, безпекою чи майбутнім України. Ми не відмовимося від прав України на всю свою територію. І ми точно не дозволимо використати нашу країну у своїх передвиборчих баталіях у Європі, за рахунок України виграти не вийде. Разом з Україною виграти можна, але тільки так", – сказав президент.
Водночас Зеленський припустив, що для повної перемоги Україні може знадобитися час, доки у РФ зміниться режим.
"Можливо, нам доведеться когось пережити в Москві, щоб відновити повну цілісність нашої держави", – сказав він.
Контекст:
Президент України Володимир Зеленський наприкінці вересня – у першій половині жовтня презентував план перемоги України західним союзникам та у Верховній Раді. Він містить п'ять пунктів, перший і, за словами Зеленського, вирішальний – це запрошення України до НАТО. Канцлер Німеччини Олаф Шольц виступив проти цього пункту, наголосивши, що "країна, яка перебуває у стані війни, не може стати членом НАТО".
Politico, посилаючись на джерела, назвало сім країн – членів НАТО, які чинили опір прийняттю України. Окрім США й Німеччини, це Угорщина, Словаччина, Бельгія, Словенія та Іспанія. В Офісі президента України спростували цю інформацію, назвавши її "чутками".
19 жовтня Le Monde написала, що США вже не мають принципових заперечень проти запрошення України в НАТО. Зеленський 21 жовтня повідомив, що Україна зараз бачить консенсус більшості країн НАТО щодо ситуації із запрошенням, але є "стримана позиція" кількох членів Альянсу. 28 жовтня президент України заявив, що деякі лідери говорять про запрошення до НАТО так, ніби йдеться одразу про членство, і закликав партнерів "попрацювати з Берліном" задля ясності щодо цього питання.
В українському уряді вважають, що із жовтня до грудня є вікно для рішень щодо запрошення України в НАТО.