Зеленський: Сьогодні транзит російського газу – нуль. Це одна з найбільших поразок Москви

Зеленський висловився про позбавлення Європи енергетичної залежності від РФ
Фото: EPA

Перетворення енергоносіїв на зброю й енергетичний шантаж партнерів позбавили країну-агресора Росію найпривабливішого для неї та географічно найдоступнішого ринку. Про це написав у Telegram президент України Володимир Зеленський, коментуючи припинення транзиту російського газу через Україну в Європу з 1 січня.

"Коли [нелегітимному президенту РФ Володимирові] Путіну подарували владу в Росії більш ніж 25 років тому, щорічна прокачка газу через територію України в Європу становила 130+ млрд кубів. Сьогодні транзит російського газу – нуль. Це одна з найбільших поразок Москви", – написав Зеленський.

Президент зазначив, що абсолютна більшість країн Європи успішно адаптувалася до змін. Він наголосив, що тепер їхнє спільне завдання – підтримати Молдову в період енергетичної трансформації.

"Також ми маємо витримати істерику деяких європейських політиків, що віддають перевагу мафіозним схемам із Москвою замість прозорої енергетичної політики", – зазначив президент.

Зеленський висловив надію на збільшення постачання в Європу американського газу, про що вже говорив обраний президент США Дональд Трамп. За словами українського президента, співпраця й максимум пропозицій від партнерів на ринку дадуть змогу зробити ціни комфортнішими.

"Що більше буде газу на ринку від справжніх партнерів Європи, то швидше будуть подолані останні негативні наслідки європейської енергетичної залежності від Росії", – додав Зеленський.

Контекст:

До повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року країна-агресор Росія була головним постачальником газу до ЄС, забезпечуючи понад 40% імпорту. Після початку повномасштабного вторгнення РФ Європа прискорила відмову від російських енергоносіїв. 2023 року російський газ становив приблизно 8% імпорту ЄС, повідомляло Bloomberg.

Строк дії підписаного 2019 року контракту на транзит російського газу сплив наприкінці 2024 року. Як нагадував Forbes, за його умовами "Газпром" протягом 2020–2024 років мав виплатити Україні за транзит понад $7,1 млрд. Україна неодноразово заявляла, що планів продовжувати контракт у неї немає.

27 серпня 2024 року Зеленський сказав, що Україна готова обговорювати транзит газу своєю територією з іншими компаніями (не російськими), "якщо буде запит від деяких європейських колег".

Російський "Газпром" уранці 1 січня заявив про припинення постачання через Україну. У державній компанії поскаржилися, що це сталося під час дії угод Москви на постачання палива з "низкою європейських покупців", а також "на неодноразово і явно виражену відмову української сторони" продовжити транзит.

Міністерство енергетики України 1 січня офіційно констатувало припинення транспортування російського газу до Євросоюзу.