Петро Чернишов
Український підприємець, колишній керівник компанії "Київстар", член наглядової ради компанії "Фармак"
Світова криза почнеться через матроса, і пів світу залишиться без туалетного паперу
Ціни на нафту повернулися до рівня до війни з Іраном, ринок чекає надлишку пропозиції. Отже, усі видихнули, розслабилися і пішли пити пиво? А я от, зручно влаштувавшись на своєму експертному дивані, читаю аналітику від WSJ. І знаєте що? Блін, та весь цей хвалений глобальний ринок із трильйонами доларів тримається на кількох географічних "горлечках"!
Війна між США та Іраном чітко показала цю болючу вразливість. Я впевнений, що більшість із вас пов'язує весь ринок енергоносіїв з Ормузькою протокою. Її закриття роздуло ціни так, що це відчули всі – від індійських заводів до заправок у Житомирі. Іран на вихідних гордо заявив (сюрприз!), що знову закрив протоку. Щоправда, американські військові кажуть: "Та ні, усі пливуть нормально".
Коротше кажучи, може здатися, що ця протока – пуп землі, адже там проходить п'ята частина світових поставок нафти та купа скрапленого газу. Але чи найбільша це протока за обсягами? Диванні експерти знають, що ні!
Знайомтеся – Малаккська протока. Вона з'єднує Індійський і Тихий океани. І саме це – найбільше у світі вузьке місце для транзиту нафти! У першій половині 2025 року через неї щодня гнали 23,2 млн барелів. Один тільки Китай викачує звідти майже 8 млн барелів на день.
Тут – увага – цікавий факт: ця протока – це насправді головний стопер для гіпотетичного нападу Китаю на Тайвань. Чому? Тому що заблокувати цю достатньо невелику протоку може будь-який самотній авіаносець США. Перекрили протоку – і все, китайська економіка зупиняється. Тому, щоб реально полізти на Тайвань, Китаю треба ще до нападу запастися нафтою, їжею та іншою сировиною мінімум на пів року наперед. Ви взагалі уявляєте собі склади для піврічного запасу всього на світі для півторамільярдної країни? От і я на своєму дивані насилу це уявляю.
Далі йдемо на Близький Схід. Суецький канал – третє місце у світі (майже 5 млн барелів на день). Пам'ятаєте, як у 2021 році там поперек каналу застрягла посудина Ever Given на шість днів? І це перекрило дуже багато глобальних логістичних ланцюгів торгівлі! А зовсім поруч – Баб-ель-Мандебська протока (назва складна, але суть проста). Навесні Іран погрожував закрити її за допомогою своїх друзів-хуситів. Уявляєте, сидять хлопці в тапках з автоматом Калашникова і тримають за горло світову економіку.
А що там у США? У них є свій головний біль – Панамський канал. Через нього йде 40% американських контейнерів (це десь товарів на $270 млрд щороку). І тут Трамп якось помітив, що портами по обидва боки каналу керує китайський (гонконзький) конгломерат. Почався скандал, Трамп захотів повернути контроль. У результаті Верховний суд Панами в січні анулював китайцям контракт. Коротше, у юридичному перекладі це звучить так: "Не лізьте в нашу пісочницю".
Ну, і куди ж без турецьких проток (Босфор і Дарданелли)? Там пливе нафта з Росії та Казахстану, і наше зерно з України. Із початком повномасштабної війни ці протоки стали суцільною геополітичною проблемою, а західні санкції на російську нафту у 2022 році взагалі влаштували там гігантську корабельну пробку.
Ставлю свій диван на те, що наступна світова криза почнеться не через крах Волл-стріт, а просто тому, що якийсь матрос випадково кине якір поперек Суецу, і половина світу залишиться без туалетного паперу та iPhone.
А що ви думаєте? Коротше, ви тут інвестори у високі технології? Чи підемо скидатися на лопати, щоб прокопати запасний Панамський канал?
P.S. Хоча, якщо подумати... Може, Ілону Маску варто не свої "Тesla-метро" під Нешвіллом бурити, а просто здати бурову машину в оренду єгиптянам? Грошей точно підніме більше!
Джерело: Peter Chernyshov / Facebook