Назвавши свої навчання в Балтійському морі "Океанським щитом", Москва надіслала НАТО сигнал: там теж буде організовано провокації
Останніми місяцями РФ активно провокує союзників або партнерів НАТО на реакцію у відповідь, зазначив аналітик-міжнародник із питань глобальної та інформаційної безпеки Олександр Демченко.
Російські військові літаки порушили повітряний простір Естонії. Їх довелося перехоплювати англійським винищувачам. Усе це відбувається на тлі нового дипломатичного загострення між Таллінном і Москвою. Буквально два дні тому естонська влада відмовилася визнавати паспорти, видані РФ жителям Луганської і Донецької областей. Якщо простими словами – це пряма протидія указу, який підписав Путін. І мені щиро шкода, що МЗС України не виступило зі словами підтримки на адресу нашого союзника, Естонії, і не засудило агресивних дій Росії. Водночас учора свою дипмісію в нашій країні почав новий посол Естонії Каймо Кууск.
Проте тут є і цікавіша деталь: паралельно в Балтійському морі проводять військові навчання РФ "Океанський щит". Ці бойові маневри мають продемонструвати, що Росія готується до жорсткого протистояння із країнами НАТО на балтійському напрямку, що вона готова впливати на цей регіон, посилювати там свою військову і політичну присутність.
Сама собою назва цих навчань – знущання із країн Альянсу. Саме через агресію Росії в Чорному та Середземному морях у 2016 році керівництво НАТО змушене було ухвалити рішення про припинення великої військово-морської операції в Індійському океані із протидії сомалійським піратам. Кораблі перекинули в ті регіони, де посилила присутність Росія. Найцікавіше, що умовно сомалійська операція мала просту назву – "Океанський щит". Точно так називала свої навчання в Балтійському морі Москва.
Це дуже зрозумілий сигнал, що звучить приблизно так: тепер вам ще доведеться посилювати позиції й на цьому напрямку; там теж буде організовано провокації. До речі, самі навчання призначили в день оголошення американцями про вихід із Договору про нерозповсюдження ракет середньої і меншої дальності.
Загалом останніми місяцями РФ активно провокує союзників або партнерів НАТО на реакцію у відповідь. Росія намагається намацати пролом. Південна Корея відповіла, але здала назад, фіни особливо не базікали після перехоплення російських літаків, естонцям допомогли сили британських ВПС. Подивимося на дипломатичну реакцію, зважаючи на те, що незабаром, імовірно, відбудеться чергова дестабілізація на цьому напрямку. Адже 22 вересня в Москві почнуть салют на честь 75-річчя із дня окупації Таллінна радянськими військами. Міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу вже назвав це провокацією. Але він помилився: це не провокація, а одна з її початкових фаз. Далі політичне й військове керівництво РФ вдаватиметься до додаткових кроків.
Росія після виходу США із ДРСМД намагається продемонструвати їхньому керівництву, що новий документ, про який мріють у Вашингтоні, створюватимуть на ще безглуздіших умовах. Кремль говорить: ситуація змінилася, тепер Росія може більше. Звідси й російські військові літаки у повітряному просторі країн – членів НАТО та їхніх союзників.
Загалом слід завжди пам'ятати: порушення повітряного простору, спонукання сил противника до агресивних заходів у відповідь може змусити опонента перейти до жорсткого реагування. Що станеться в цьому разі – невідомо. Досвід уже був різний.
Джерело: "ГОРДОН"