До літа активна стадія пандемії в Україні закінчиться створенням природного захисту. Ціною 35–50 тис. летальних випадків
У березні-квітні в усьому світі буде спад епідемічного процесу, а в Україні – підйом до 300–400 смертей від COVID-19 на добу, вважає лікар-імунолог, доктор медичних наук Андрій Волянський.
COVID-19. Україна.
На жаль, розслаблятися ще не час. Упродовж останніх днів уже очевидним є очікуване зростання кількості нових інфікованих. Стратегічної помилки Степанов припустився у грудні, коли придворні епідеміологи прогнозували підйом захворюваності на свята, на підставі чого заздалегідь оголосили локдаун 8–24 січня.
На свята відбувся очікуваний (мною) спад, який погасив активність зі 180 смертей на добу до 120. Наступна помилка випливала з попередньої – міністр заявив, що навесні локдаунів не застосовуватимуть, тому що вони згубні для економіки. Й ідіоту зрозуміло, що локдауни згубні для економіки. Але коли в березні – квітні в усьому світі буде спад епідемічного процесу, а в нещепленій Україні – підйом до 300, не дай бог, до 400 смертей на добу, щось треба буде робити.
Чому я так упевнений у підйомі в березні – квітні? Адже багато хто, зокрема і я сам, стверджували про 30–40% уже інфікованих. Ці цифри неоднорідні за регіонами і окремими локаціями та колективами. Десь 50%, десь 10%. Тобто колективний імунітет частковий. Але головне – епідемічний потенціал не сформовано, у середньому по Україні 600 смертей на 1 млн. Тільки Чернівецька область може "похизуватися" показником понад 1000.
Чому ми не можемо дотримуватися сценарію Фінляндії чи Норвегії (115–130 смертей на 1 млн), а маємо повторити шлях Чехії або Польщі (1200–1800)? Тому що українці більше схожі на поляків, ніж на скандинавів. Нижчий рівень суворості ізоляційних заходів, вища щільність населення, нижчий рівень здоров'я.
Що в підсумку? Адресного захисту груп ризику як не проводили, так і не проводимо, аналіз надлишкової летальності продемонстрував велику кількість "доданих" смертей від захворювань серцево-судинної системи. Потенційний внесок вакцинації у створення колективного імунітету викликає дедалі окресленіші сумніви. Але до літа неминуча активна стадія пандемії в Україні закінчиться (на місяць пізніше, ніж у цивілізованому світі) створенням природного захисту. Ціною 35–50 тис. смертей, безпосередньо пов'язаних із COVID-19, і приблизно такою самою кількістю "доданих" смертей з іншими причинами.
Джерело: Андрій Волянський / Facebook
Опубліковано з особистого дозволу автора