Поки ми не відправимо російський імперіалізм на звалище історії, мир залишатиметься недосяжним
П'ять кроків до перемоги України і тривалого миру з Росією.
Кілька років тому на тлі національного продемократичного повстання в Білорусі я закликав європейських лідерів розробити зрозумілу стратегію для Східної Європи. Ця стратегія має передбачати членство України, Молдови, Грузії й вільної Білорусі в ЄС і НАТО. Однак багато європейських політиків воліло вичікувати.
Це складна справа – ухвалювати складні політичні рішення. Але відмова ухвалювати такі рішення часто має страшну ціну. Відмовляючись від інтеграції України й того, щоб вивести країни Східної Європи з геополітичної сірої зони, західні лідери відкрили шлях до повномасштабного вторгнення Росії 2022 року.
Подальші помилки коштуватимуть так само дорого. На щастя, зараз на Заході дедалі більше переважає консенсус щодо того, що лише перемога України може покласти край кризі глобальної безпеки, спричиненій вторгненням Росії. Однак досі потрібна більша ясність того, що ми вважатимемо перемогою і як Європа може досягти тривалого миру.
Щоб перемогти Росію й забезпечити мир, знадобиться низка взаємопов'язаних заходів, які виходять далеко за межі власне поля бою. Я хочу вказати на п'ять основних елементів стійкого врегулювання, що покладе край нинішній війні й убезпечить від її повторення протчягом наступних років.
Перший елемент – це постачання Україні озброєння, достатнього для перемоги. Цей процес активно триває, але залишаються серйозні питання як за кількістю, так і за строками. Кожна затримка військової допомоги вартує життя українцям і посилює Росію. Західні партнери України мають подолати свій безпідставний страх спровокувати Путіна і прагнути оптимізувати постачання зброї. Зрештою, уже всі розуміють, що Росію треба перемогти на полі бою.
Другий елемент – це стратегічне стримування Росії та створення нової, орієнтованої на НАТО архітектури безпеки в Європі. Уже немає жодних ілюзій: лише НАТО може гарантувати Європі надійну й ефективну систему безпеки. Це означає членство України в Альянсі. Ніщо інше не змусить Москву відступити. Майбутній саміт НАТО у Вільнюсі має завершитися запрошенням України до Альянсу. Жодні двосторонні гарантії або інші компромісні кроки не можуть замінити ст. 5 НАТО або зупинити Росію.
Третій елемент – членство України в Європейському союзі й відновлення нашої економіки разом із європейською економікою. З часу повномасштабного вторгнення Росії було досягнуто значного прогресу на шляху до цієї мети, але загальні результати залишаються невтішними й не відповідають багатьом політичним заявам про важливість європейської інтеграції України.
Четвертий елемент – підрив можливості Росії здійснювати агресію. Важко вирахувати, як довго Росія зможе вести війну, але фінансові питання відіграватимуть важливу роль у будь-якому процесі ухвалення рішень. Минулого року офіційні військові витрати Росії становили приблизно $85 млрд. Цьогоріч ця цифра може сягнути щонайменше $108 млрд. Неофіційно загальна сума, витрачена Росією на війну, імовірно, буде значно більшою. Звісно, санкції мають тривати і їх треба посилювати. Подальші кроки можуть передбачати запобігання транзиту товарів подвійного призначення через Росію й максимальне застосування вторинних санкцій.
Водночас життєво важливо захистити і зміцнити економіку України. Необхідні подальші заходи щодо сприяння українському експорту. Військово-морські конвої під керівництвом НАТО мають прорвати блокаду Чорного моря Росією й дозволити Україні відновити міжнародний експорт у південних портах країни. Зовнішній борг України мають реструктуризувати.
П'ятий елемент, необхідний для стійкого миру у Східній Європі, мабуть, найважливіший і водночас найскладніший. Справжня перемога настане тоді, коли буде знищено російський імперіалізм.
Після звільнення української землі й забезпечення її захисту під колективною парасолькою НАТО пріоритетом для міжнародної спільноти має стати боротьба з імперською ідеологією, яка спонукає росіян здійснювати акти міжнародної агресії безкарно і зневажливо до людського життя. Росію має бути притягнуто до повної міжнародної правової і фінансової відповідальності за її агресію проти України й геноцид українського народу. Епоха російської безкарності за воєнні злочини має закінчитися.
Якщо не вирішувати основної проблеми російського імперіалізму на міжнародному рівні, звільнення України дасть лише тимчасове полегшення. Протистояння імперській ідентичності Росії є єдиним способом досягти тривалого миру. Це відкриє шлях для нової глобальної системи безпеки й конче необхідної реформи міжнародних органів, таких як Рада Безпеки ООН. Мир у всьому світі залишатиметься недосяжним, допоки ми не відправимо російський імперіалізм на звалище історії.
Джерело: Atlantic Council