Мене трохи турбує поширення в соцмережах певної іронії щодо зубожіння населення на прикладі натовпів людей у супермаркетах
Без реального усвідомлення стану добробуту верств населення наші іронічні коментарі про "зубожіння" є не дуже коректними, вважає економіст Борис Кушнірук.
Про зубожіння, справжнє та удаване.
Мене трохи турбує поширення в соцмережах певної іронії щодо зубожіння населення на прикладі натовпів людей у супермаркетах та ТРЦ. Насправді реальна ситуація строкатіша та певною мірою навіть трагічна.
Так, безперечно, після провалля 2014–2015 років доходи населення почали зростати. Це стосується як зарплат і соціальних виплат, так і переказів коштів від заробітчан. Їхні українські родичі отримують більше, а значить, мають більше можливостей для витрат. Для деякої частини домогосподарств доходи, можливо, навіть уже є більшими, ніж були у 2013 році.
У той же час – це все відображення середньої температури по палаті. У великих містах ситуація з доходами сприятлива. У той же час у малих населених пунктах і селах ситуація з доходами значно гірша.
Причому проблема в тому, що ані уряд, ані експертне середовище не знає реальної картини. Показник середніх зарплат і середніх доходів, які розраховуються Держкомстатом, лише частково демонструє соціально-економічну ситуацію в країні. Необхідні постійні підрахунки медіанного рівня зарплат і доходів. (Медіанна зарплата – це зарплата найманого працівника по середині списку всіх найманих працівників, ранжованих від рівня зарплат. Те саме і щодо медіанних доходів домогосподарств). Лише розрахунок медіанного рівня зарплат і доходів може давати достовірну картину добробуту населення.
Також необхідно виділяти щонайменше чотири групи населення по доходах. Із відповідним аналізом їх структури витрат.
Без реального усвідомлення стану добробуту верств населення наші іронічні коментарі про "зубожіння" виглядають не дуже коректними. Насправді, ми лише бачимо ту частину громадян, яка має гроші для покупки товарів і розваг. На жаль, у нас не зменшилося, а збільшилося розшарування населення. Це об'єктивний процес після значного падіння доходів населення. Відновлення доходів ніколи не буває рівномірним. Це не зрада. Але усвідомлювати це потрібно.
Краще тим, хто має більш високий рівень доходів, знайти можливості для допомоги грошима і товарами тим, хто цього потребує. А таких насправді дуже і дуже багато.
Джерело: Борис Кушнірук / Facebook
Опубліковано з особистого дозволу автора