Замальовки художника Аннєнкова, як червоноармійці розтрощили його дачу у Фінляндії, – ніби про сьогоднішню Бучу. За 100 років нічого не змінилося

Фото: Денис Казанский / Facebook

Російський художник Юрій Аннєнков (1889–1974) у своїх щоденниках робив замальовки про Громадянську війну. Ось як він описував свою дачу у Фінляндії після того, як там побували червоноармійці.

"У 1918 році після втечі Червоної гвардії з Фінляндії я пробрався в Куокаллу (це ще було можливо), щоб подивитися на мій будинок. Була зима. У горностаєвій сніговій пишноті стирчав на його місці жалюгідний виродок – зруб зі звареним дахом, із вибитими вікнами, із чорними дірами замість дверей. Зледенілі гори людських випорожнень покривали підлогу. По стінах майже до стелі замерзлими струменями жовтіла сеча, і ще не стерлися позначки вугіллям: "2 арш. 2 верш.", "2 арш. 5 верш.", "2 арш. 10 верш"... Переможцем у цьому своєрідному чемпіонаті червоногвардійців виявився кулеметник Матвій Глушков: він досяг 2 арш. 12 верш. у висоту.

Вирвана з м'ясом зі стелі висяча лампа була втоптана в купу випорожнень. Біля лампи – записка: "Дякую тобі за лампу, буржуй, добре нам світила".

Половиці розщеплені сокирою, шпалери зірвані, пробиті кулями, залізні ліжка зведені смертельною судомою, блакитні сервізи перетворені на уламки, металевий посуд – каструлі, сковорідки, чайники – доверху заповнені випорожненнями. Неймовірно рясно випорожнювалися всюди: на всіх поверхах на підлозі, на сходах – згладжуючи сходинки, на столах, у ящиках столів, на стільцях, на матрацах, жбурляли шматками випорожнень у стелю. Ось ще записка: "Понюхай нашава гавна ладно ваняит".

На третьому поверсі – єдина вціліла кімната. На дверях записка: "Тов. Камандир".

На столі – нічний горщик із недоїденою гречаною кашею та встромленою в неї ложкою…"

Ніби про сьогоднішню Бучу писав, за 100 років взагалі нічого не змінилося.

На фото наслідки перебування російської армії в домівках українців.

Джерело: Денис Казанский / Facebook

Опубліковано з особистого дозволу автора