Союз із Британією та Польщею – частина нашої стратегії малих альянсів. Ми не можемо чекати безпеки та процвітання, коли станемо членами ЄС і НАТО
Інформація про новий малий альянс Україна – Польща – Великобританія вже просочилася в публічний простір декілька днів тому й активно, навіть ажіотажно, в ньому крутиться.
Тому настав час внести трохи ясності. Ось чотири факти з тих, якими вже можу поділитися:
1. З ініціативою започаткування такої тристоронньої співпраці в жовтні минулого року виступила Україна (чесно кажучи, було прикро бачити, коли перші українські коментатори автоматично приписали цю ініціативу нашим партнерам, тому вкотре повторюю – вірте у свою державу). Я вдячний колегам і друзям, Ліз Трасс і Збігнєву Рау, які живо відгукнулися, і закипіла тристороння робота по лінії МЗС трьох країн, у яку кожна країна робить рівноцінно важливий внесок.
2. Цей новий формат є частиною нашої стратегії малих альянсів як проактивної зовнішньої політики України. Окрема увага приділена їм і в Стратегії зовнішньополітичної діяльності. Нагадаю: суть у тому, що ми не можемо чекати безпеки та процвітання десь у майбутньому, коли станемо членами ЄС і НАТО. Вони потрібні нам уже сьогодні. Тому ми вже сьогодні досягаємо практичного зміцнення, гуртуючи дружні та близькі за духом країни в малі альянси. Ми створюємо пояс безпеки та процвітання і посилюємо Балто-Чорноморську вісь. Так з’явилися "Люблінський трикутник" із Польщею і Литвою, "Квадрига" з Туреччиною, "Асоційоване тріо" з Грузією і Молдовою. Усі вони успішно розвиваються, набувають ваги, уже сьогодні приносять Україні конкретні переваги.
3. Новий формат не прив’язаний до локальної географії – це об’єднання країн, які поділяють спільні принципи, прагнуть зміцнювати безпеку та розвивати торгівлю, готові до конкретних дій. Варшава, Київ і Лондон мають не лише реалістичне усвідомлення безпекових загроз Європі та стратегію протидії викликам з боку РФ, але і великий потенціал тристоронньої співпраці в галузях торгівлі, інвестицій, енергетики, зокрема відновлюваної. З’єднуючи своїми зусиллями Атлантику, Балтику та Чорне море, ми створюємо нові можливості для наших країн і для регіону загалом.
4. Планувалося, що перше офіційне оголошення про створення нового формату буде зроблене міністерствами закордонних справ трьох країн завтра в рамках візиту нашої британської колеги до Києва. На жаль, вона захворіла на COVID-19, і ми переносимо це оголошення на пізніше. Однак за цей час наші команди не сидітимуть склавши руки, а продовжать відточувати новий формат.
Майте терпіння, вірте в себе, Україну та її справжніх друзів.
Джерело: Dmytro Kuleba / Facebook
Опубліковано з особистого дозволу автора