Зеленський розуміє, що у країні повністю зруйновано всю вертикаль влади. Що треба робити? Правильно. Скасувати закон про люстрацію
Президенту України Володимирові Зеленському знадобилися старі кадри, які розуміють, як керувати державою, зазначив колишній депутат Одеської облради, політик і телеведучий Дмитро Співак.
Люстрація чи кастрація.
Приблизно це питання буде розглянуто в нашому "завзятому" Конституційному Суді (КС). Завзятому, тому що там завжди дуже чутливо реагували на будь-які побажання будь-якої влади й із задоволенням підлаштовували під ці бажання положення нашої Конституції.
Треба ухвалювати постреволюційний закон про люстрацію? Та легко. До того ж усе відповідно до Основного закону. І неважливо, що так звана люстрація в багатьох своїх положеннях порушувала права людини і через це рішення тисячі держслужбовців залишилися без роботи. Політична доцільність узяла гору. Навіть більше, саме цей закон упродовж п'яти років знищив усю систему управління у країні. Але це таке. Головне, що тоді це було потрібно владі.
Минув час. Влада змінилася. Сьогодні цій владі знадобилися старі кадри, які, на відміну від "хлопчиків на самокатах" і "дівчаток із благодійних організацій", розуміють, як керувати державним апаратом і як функціонує держава. Зеленський розуміє, що далі так тривати не може, оскільки у країні повністю зруйновано всю вертикаль влади й ухвалення державних рішень. Що треба робити? Правильно. Скасувати закон про люстрацію, визнавши багато його положення неконституційними. Тим більше, що й Венеціанська комісія давно про це говорила, а зараз навіть ухвалила відповідне рішення.
І тут до справи взявся наш завзятий і принциповий КС, який запросто може ухвалювати будь-які рішення. Навіть протилежного спрямування. Головне, що всі вони будуть "чітко відповідати Конституції України".
Проте однозначного трактування не буде. Буде ухвалено "соломонове" рішення. Як то кажуть, і нашим, і вашим. Щоб і рибку з'їсти, і... себе не образити. Та й не можна одним махом скасувати люстрацію, адже держава повинна буде виплатити мільярди гривень компенсації всім постраждалим від чергового "злочинного" режиму. А таких грошей у скарбниці немає. Та й прецедент буде негарний.
Ось тому й ухвалить наш найсправедливіший і політично непідкупний суд чудове конституційне рішення, суть якого буде ось у чому. Певні категорії службовців виведуть із-під люстрації, а деякі ні. Прогнозую. Прокурорських і членів держапарату уряду або обласних адміністрацій "звільнять", і вони зможуть загладити свою провину, попрацювавши на благо держави. Решта продовжить подавати судові позови й вигравати їх у міжнародних судах. Так і дивись, за кілька років у підсумку всіх буде реабілітовано.
Так і живемо, у проміжках між законом і політичною доцільністю, між революційним натиском і здоровим глуздом.
Загалом, попередній закон каструють. Але жити буде. Власне, як і саме поняття політичної люстрації, коли людину без рішення суду визнають майже злочинцем...
Джерело: "ГОРДОН"