Зеленський вчинив мудро, вирішивши не "хайпувати" після перших заяв США і Канади про влучання в літак МАУ іранських ракет
У Вашингтоні від президента України Володимира Зеленського вимагають долучитися до "інформаційного тиску" на Іран, вважає колишній депутат Одеської облради, політик і телеведучий Дмитро Співак.
Чергова розтяжка для Зеленського.
Колективний Захід під керівництвом США, який веде геополітичну війну за встановлення свого порядку на Близькому Сході, офіційно та голосно звинуватив Іран у "випадковому" влучанні їхньої ракети в український Boeing.
Причому сам Дональд Трамп висловився дуже обережно, мовляв, "не відкидає" випадкового влучання. Натомість прем'єр Канади та представники Великобританії повідомили про це як про доконаний факт. До них приєднався прем'єр Австралії (краще б він займався ліквідацією наслідків страшних пожеж на своїй території). Водночас усі посилаються на дані власних розвідок та інших інсайдів, однак ці дані не оприлюднено.
З іншого боку, сам Іран категорично спростовує цю версію. Москва мовчить навмисне. У Кремлі обрали вичікувальну позицію. У них сьогодні сильні позиції в цьому регіоні. До речі, 8 січня Путін і Ердоган відкрили дві гілки "Турецького потоку", незважаючи на колосальний опір США.
А ось від Зеленського у Вашингтоні вимагають долучитися до цього інформаційного тиску і зайняти проамериканську позицію. Україну вчергове намагаються втягнути в "чужу війну". У цьому випадку, спекулюючи на людській трагедії. З іншого боку, між Зеленським і Путіним щойно розпочався діалог, зокрема щодо встановлення миру на Донбасі, обміну полоненими, транзиту газу за допомогою нашої ГТС і прямого постачання газу нашим споживачам. І тому Україні зараз абсолютно не вигідно виступати в ролі "підспівувачів" позиції США, Канади і Великобританії.
Я часто критикую дії Володимира Зеленського та його команди. Але в цій ситуації президент вчинив мудро і практично вперше продемонстрував по-справжньому державну позицію. Не поспішав "хайпувати" після перших заяв американських ЗМІ і неймовірного шуму в соцмережах, де президента звинувачували в черговій "зраді".
Витримавши гросмейстерську дипломатичну паузу, Зеленський сьогодні звернувся до керівництва США, Канади і Великобританії із проханням надати доказову базу стосовно версії про "випадкове влучання" ракети в наш літак. Тим паче, що наша комісія продовжує працювати на місці, а окрім заяв лідерів декількох держав жодних доказів не оприлюднено.
Є ще один слизький момент. "Випадкове влучання" – це як? Не ту кнопку натиснули на клавіатурі? А яку хотіли натиснути? Чи нам хочуть сказати, що сучасна апаратура може сплутати літак на злеті з бойовою ракетою, що підлітає до території Ірану? Чи хтось хотів збити інший літак? Тоді чий? Загалом десятки запитань, на які ще потрібно дати професійні відповіді. Тим паче, що немає офіційних висновків комісії.
До речі, звідки секретар РНБО Данілов узяв, що літак збили зенітною ракетою "Тор", а не, наприклад, з установки "Бук"? У них наслідки влучання в ціль різні. І сліди на корпусі літака відрізняються. Навіть більше, свою заяву Данілов зробив на кілька годин раніше від появи інформації в американських ЗМІ. Звідки дані? Хто підказав? У нього є акт експертизи? Якщо ні, то ця заява – чергова спроба представника офіційного Києва підіграти Вашингтону.
Далі. Щодо походження цієї ракети. Мовляв, російського виробництва. І що це означає? Америка і Росія є найбільшими у світі експортерами різних видів озброєння. Практично в усіх точках земної кулі використовують новітню зброю виробництва США та Росії. А це означає, що в будь-якому воєнному конфлікті, а їх на сьогодні понад 60 у світі, або в теракті так чи інакше використовують технічні засоби або озброєння цих двох держав.
А те, що Близький Схід стає сьогодні плацдармом для нового переділу світового порядку, не підлягає сумніву. Сирія, Іран, Ірак, Ізраїль, Туреччина. У цьому регіоні дійсно стикаються геополітичні інтереси багатьох світових гравців. І передусім Вашингтона і Москви. І саме від позиції цих держав залежить, буде в цьому регіоні мир чи там почнуться серйозні бойові дії з непередбачуваним результатом.
Висновок. Україні треба поступово ставати самостійним суб'єктом міжнародної політики і не давати втягувати себе в черговий скандал і виток у чужих розбірках. І правильну позицію зайняв президент Володимир Зеленський, звернувшись до США та інших країн антиіранської коаліції із проханням надати докази і документально підтвердити свої заяви про те, що український літак збила іранська ракета. А "випадково" чи "не випадково" – це також має встановити експертиза. Упевнений, що нам вкрай важливо розібратися в тому, що трапилося.
Як і в тому, чому компанії МАУ не заборонили польоти над Іраном після 3 січня, коли вбили генерала Сулеймані. Якщо наша розвідка не змогла спрогнозувати подальшу ескалацію і ймовірну відповідь Ірану, то гріш їм ціна. Точно так само, як вони зобов'язані були попередити главу держави про недоцільність відвідування Оману в цей період. А якщо не підказали, то їх усіх треба негайно змінювати. Але це вже зовсім інша історія.
Джерело: Дмитрий Спивак / Facebook
Опубліковано з особистого дозволу автора