Найімовірніше, у Слідчому комітеті Яшину розповіли про "правильну" версію вбивства Нємцова
Як і слід було очікувати, відповідей на запитання, сформульовані кілька днів тому, від "статусних опозиціонерів" так і не надійшло. Судячи з мертвої тиші, що змінила град звинувачень автора цих рядків у психічних хворобах і сексуальних розладах, ця кампанія перейшла до нового етапу – "критики мовчанням". Але якою би не була реакція на громадське розслідування всіх обставин убивства Бориса Нємцова, нам треба рухатися далі, крок за кроком відповідаючи на сформульовані раніше запитання та поступово розплутувати те, що ще залишилося нез'ясованим.
Одним із запитань, поставлених у тексті "Яшин поїхав не до Нємцова. А до кого?", було таке: "Урешті, а чому йому так важливо, щоби громадяни повірили в те, що він опинився на місці вбивства до півночі, хоча насправді він з'явився там приблизно на 45–50 хвилин пізніше?"
Деякі учасники обговорення в цьому блозі вже дали правильну відповідь на нього. Єдиною причиною,чому Яшину важливо було переконати громадськість у тому, що він опинився на місці вбивства "незадовго до опівночі", тобто приблизно о 23.49–23.54 27 лютого (до речі, це чи не єдиний випадок у всіх яшинських свідченнях і заявах, коли він указує більш або менш точний час події), була потреба для нього опинитися на Великому Москворецькому мосту тоді, коли там ще була Анна Дурицька. Оскільки Дурицьку поліцейські відвезли з ВММ о 23.54, щоб побачитися з нею на мосту, Яшину треба було опинитися там хоча б за хвилину–дві до її від'їзду.
Раніше вже було виявлено, що Яшин фізично не міг приїхати на міст о 23.49–23.54, тому що тоді виходило би, що його (Яшина) проінформували про вбивство Бориса Нємцова мінімум за 20 хвилин до його приїзду, тобто о 23.29–23.34. Тобто виходило би, що Яшину зателефонували або ще до нападу на Бориса, або буквально в його найперші хвилини, коли Борис був іще живий. Оскільки Дурицька Яшину точно не дзвонила, то такий дзвінок могли зробити:
– або безпосередні свідки злочину (а звідки в них телефон Яшина? і чому саме йому свідки злочину вирішили дзвонити в цей момент?),
– або ж співучасники злочину (знову ж таки – а навіщо їм телефонувати Яшину? і які відносини їх тоді пов'язують?).
Або ж Яшин насправді перебував зовсім не там, де він, за його словами, був (у кафе "Артефак"), а десь неподалік від Великого Москворецького мосту (але тоді виникає запитання – а що він там робив? І чому він цей факт приховує?) Тобто якщо Яшин наполягає на своїй появі на ВММ трохи незадовго до опівночі, то тим самим він настільки множить кількість малоприємних запитань на свою адресу, що просто незрозуміло, навіщо ж він вирішив так себе підставити, поширюючи версію, яка однозначно вказує на якісно інший ступінь його причетності до вбивства Бориса Нємцова.
На щастя для Яшина, який у своїх свідченнях Московському військовому окружному суду стверджував про свій приїзд на ВММ трохи незадовго до опівночі і тим самим де-факто звинуватив самого себе у причетності до вбивства Нємцова, проведене громадське розслідування встановило, що Яшин у цих своїх свідченнях уводив суд в оману. Лжесвідчення – звичайно ж, малоприємне діяння, але все ж це не пряма співучасть у вбивстві.
На щастя для Іллі Валерійовича, проведене громадське розслідування встановило, що приїхав він на місце вбивства Бориса Нємцова не трохи незадовго до опівночі 27 лютого, а приблизно о 00.43–00.44 28 лютого. Тобто це сталося приблизно через 50 хвилин після часу, названого в його свідченнях, і приблизно через 50 хвилин після того, як поліція відвезла Дурицьку з ВММ. Уже тільки з цієї причини зустрічі Яшина та Дурицької на мосту не було.
Тим не менш у своїх спробах створити правдоподібну версію цієї легенди Яшин прикрасив свою розповідь деталями, які додатково свідчать про те, що вона була вигадана. Наприклад, на вже згаданому засіданні суду він намалював картину, очевидно, навіяну чином пам'ятника воїну-визволителю в берлінському Трептов-парку: "Із неї (машини) вибігла Дурицька та повисла у мене на плечах в істериці". Саме лише знайомство зі зростом як Яшина (168 см), так і Дурицької (177 см, плюс, очевидно, підбори) дає певне уявлення про ступінь реалістичності цієї картини.
Окрім того, якщо Яшин, як він стверджував, ішов до місця вбивства пішки, то він повинен був іти тротуаром мосту, а не його проїжджою частиною, рух якою ще довго не був перекритий. Поліцейська машина, у якій нібито сиділа Дурицька, очікуючи приходу Яшина, природно, була не на тротуарі, а на проїжджій частині. Для того, щоб зависнути на плечах Яшина, Дурицька повинна була не тільки вискочити з машини, не тільки пробігти скількись метрів до тротуару, але й перелізти через досить високу огорожу (не менше ніж 50 см), що відокремлює проїжджу частину мосту від його пішохідної частини.
І весь цей подвиг Дурицька, яка мала, як стверджують, трирічні стосунки з Нємцовим, повинна була здійснити тільки заради того, щоб на очах Нємцова, який помирає, повиснути на плечах Яшина.
У первісній яшинській легенді потреба його зустрічі з Дурицькою могла бути зумовлена насамперед потребою у приписуванні саме їй авторства версії оперативників про стрілянину з відчиненого вікна автомобіля, що зупинився. Однак із появою відеозапису ТВЦ, що поховав "рядову чеченську версію", потреба в цьому істотно зменшилась, що позначилось і на еволюції оповідань Яшина про масштаби його спілкування з Дурицькою:
28 лютого 2015 року. "Вона повідомила мені про те, що трапилося... Ми обмінялися з нею кількома фразами."
30 листопада 2016 року. "Ми встигли перекинутися тільки кількома словами... Не пам'ятаю точно, що вона говорила. Вона плакала, начебто говорила, що їй страшно. Ну, загалом, жіноча така, вибачте, реакція."
7 березня 2017 року. "Поговорити на мосту, ми з нею, правда, не встигли – її майже одразу забрав хтось із правоохоронців."
17 березня 2017 року. "Вона вийшла, я її обійняв. Вона плакала, щось плутано мені сказала. Потім хтось із оперативників її забрав... Чесно кажучи, я смутно пам'ятаю, що говорив. Може, переплутав Шоріну з Дурицькою. Може, ще якісь деталі переплутав."
Інакше кажучи, відбувся плавний перехід від "повідомила мені, що сталося" до "поговорити ми з нею не встигли" і, нарешті, до "може, переплутав Шоріну з Дурицькою".
Як би не було, наполегливість, із якою Яшин відтворює розповідь про зустріч із Дурицькою, яка нехай і помітно еволюціонує, дає змогу припустити, що така зустріч усе ж могла відбутися. Але якщо цієї зустрічі не було на мосту, то де ж вона могла статися?
Як відомо, з місця вбивства Дурицьку повезли в управління Слідчого комітету у Тверському районі Москви, куди її доставили, очевидно, не пізніше ніж о 00.10–00.15 28 лютого. Саме там її трохи пізніше зустріла Шоріна, відправлена слідчими з ВММ для дання свідчень. Очевидно, саме там Дурицьку зустрів і Яшин, але трохи раніше, ніж Шоріну. Коли це сталося?
Відповідь на це запитання дав сам Ілля Валерійович у розмові з Ксенією Анатоліївною 28 лютого 2015 року.
Собчак: Ти – один із небагатьох людей, хто після вчорашньої ночі та довгого допиту говорив із дівчиною, яка тієї ночі опинилася з Борисом на мосту, з Анною. Розкажи...
Яшин: Я говорив із нею до допиту...
Тобто Яшин поправляє Собчак і досить упевнено повідомляє, що розмовляв із Дурицькою до допиту. Він точно знає, що після його спілкування з Дурицькою почався допит.
В ефірі з Плющовим о другій годині ночі 28 лютого він так само впевнено стверджує, що в цей час допит триває:
Плющев: Тобто її нині допитують, так?
Яшин: Так, її нині допитують.
Якби Яшин зустрівся з Дурицькою лише на мосту, то навряд чи він зміг би настільки впевнено заявити, де саме вона перебуває наразі і що саме з нею зараз відбувається. Наприклад, наступного дня під час ефіру на "Дождь" він уже не був до кінця впевнений, чи тривав на той момент допит, і тому додав від себе "по-моєму": "Сьогодні тривав допит, по-моєму, він досі зараз триває."
Але впевненість Яшина щодо місця перебування Дурицької о другій годині ночі дає змогу припустити, що їхня розмова, яка відбулася незадовго до цього, – якою би короткою вона не була – була перервана саме початком допиту у тверському управлінні СК, безпосереднім свідком чого Яшин і став.
Не менш важливим є продовження діалогу Яшина з Собчак.
Собчак: А що вона тобі сказала?
Яшин: Вона не сказала нічого нового. Вона мені сказала все те, що ми знаємо.
Тобто порівняно з тим, що Яшин уже знав до (!) розмови з Дурицькою, вона йому нічого нового не сказала. А звідки, точніше – від кого – Яшин устиг дізнатися щось нове, після чого те, що сказала йому Дурицька, не справило на нього особливого враження? Цим джерелом, очевидно, не міг бути ніхто інший, окрім представників силових структур: оперативників, слідчих Слідчого комітету, працівників МВС, з якими Яшин устиг поспілкуватися до (!) розмови з Дурицькою.
Ба більше, він цілком природно каже: "ми". Хто ці "ми"? Це він має на увазі себе разом із Ксенією Анатоліївною? Звичайно ж, ні. Ксенія Анатоліївна вже показала, що вона далеко не все знає, і тому її доводиться акуратно поправляти – замість "після допиту" підкреслювати: "до допиту". Тож "ми" – це інші ми, це слідчі СК і я, Ілля Яшин. Це "ми знаємо". А чому "ми знаємо"? Та тому, що нам, тобто мені, Іллі Яшину, оперативники розповіли, як усе сталося: уявіть, людина йде поруч із дівчиною, машина зупиняється, відчиняється вікно і з пістолета "Макарова" робиться кілька пострілів, 4 постріли потрапляють точно, йому навіть не довелося робити контрольний постріл, підходити добивати. Він на відстані влучив у голову.
Порівняно з цією чудовою, логічною, зручною версією, версією звичайного бандитського нападу в так званому чеченському стилі, що нового "нам" може сказати нещасна Анна Дурицька з жіночою реакцією, яка стверджує лише, що "не бачила машини, з якої стріляли"?
Виходячи з того, що стало відомо тепер, реконструкція цієї частини подій, схоже, виглядає так.
Після дзвінка Шоріної приблизно опівночі з 27 на 28 лютого Яшин справді вирушив у дорогу. Але, можливо, спочатку він поїхав не на Великий Кам'яний міст. Ні згадок про маршрут його руху, ні подробиць того, як він проїздив мостом, як зупинявся на ньому, як розвертався, як розглядав з'їзди з мосту, заглядав під міст і так далі – нічого цього він не розповідає.
Перш ніж кудись їхати, він повинен був подзвонити. Кому? Ользі Шоріній? Але Ольга не знала, на який саме міст треба їхати. Тому Яшин повинен був подзвонити не їй, а тому, хто вже знав, де сталося вбивство. Або ж того, хто з високою ймовірністю міг це знати. Можливо, на той момент його співрозмовник ще не мав повної інформації, але зате пообіцяв передзвонити. І, ймовірно, невдовзі так і зробив.
Як би не було, той, хто знав, де сталося вбивство, можливо, порадив (порекомендував) Яшину їхати не на ВММ, а в Тверський відділ Слідчого комітету (вул. Петрівка, 19, корп. 6). Найімовірніше, саме туди з (від) кафе "Артефак" Яшин і поїхав. Не виключено, що до цієї адреси він справді доїхав за 10 хвилин по пустій дорозі. Й опинився там приблизно о 00.15-00.20.
Найімовірніше, саме там Яшин отримав від оперативників брифінг щодо "правильної" версії події злочину, призначеної для публічного поширення.
Найімовірніше, саме звідти після (під час) розмови з працівниками, відтворюючи їхню специфічну лексику, Яшин надіслав свій твіт о 00.27: "Нємцова застрелили. Він мертвий".
Найімовірніше, саме звідти Яшин подзвонив Шоріній, яка під'їжджала до ВКМ, і впевнено повідомив їй, що вбивство сталося не на ВКМ, а на ВММ.
Найімовірніше, саме там Яшину було запропоновано (дозволено) коротке спілкування з Дурицькою, про яке наступного дня він міг уже сміливо сказати в ефірі "Дождя": "Нічого нового вона не сказала. Порівняно з тим, що ми знаємо."
Найімовірніше, саме там після короткого спілкування з Яшиним Дурицьку забрав на офіційний допит один із правоохоронців. І тому в розмові із Собчак Яшин упевнено поправив її: говорив до допиту, а під час ефіру з Плющовим він був абсолютно впевнений, що на той момент її допитували.
Схоже, саме з Тверського відділу СК Яшин вирушив на Великий Москворецький міст.
І, оскільки до цього часу він уже точно знав, де сталося вбивство, то він не сумнівався, чому машину можна було сміливо паркувати на вулиці Болотній.
Очевидно, саме через заїзд на Петрівку Яшин дістався до місця злочину пізніше за Воробйову та Шоріну, приблизно до 00.43-00.44, коли Бориса Нємцова вже перевернули на спину.
І тільки тоді, коли він опинився на мосту, він зміг, нарешті, публічно зафіксувати факт своєї особистої присутності на місці вбивства: "Я зараз прямо перед собою, на жаль, бачу труп Бориса. Великий Замоскворецький міст. Я бачу тіло, і навколо дуже багато поліції", — сказав Яшин".
А ось тепер настає пора поставити чергові запитання нашого громадського розслідування:
А чому Яшин не може публічно розповісти, як усе було насправді?
І чому йому було так важливо створювати, поширювати та намагатися підтримувати протягом такого тривалого часу:
– і такий ризикований для власної репутації міф про свій приїзд на місце вбивства трохи незадовго до опівночі?
– і таку казкову історію про повислу на плечах в істериці Анну Дурицьку?
Джерело: aillarionov / LiveJournal