У 2020 році стало очевидно, що з упровадженням онлайн-інструментів освіта і навчальний процес уже не будуть такими, як раніше G

Фото з особистого архіву Інни Костирі

Пов'язаний із пандемією коронавірусу глобальний експеримент з освітою фактично розпочав дискусію про подальшу трансформацію навчального процесу, зазначила докторка політичних наук, проректорка Київського національного університету культури і мистецтв Інна Костиря.

Непростий, повний викликів 2020-й рік завершився.

Завершився непростий, сповнений тривог і непевності рік. Напевно, він усім добре запам’ятається через глобальну пандемію і наступні тотальні карантини, які були запроваджені майже в усіх країнах світу. Обмежувальні заходи зачепили майже усі сфери суспільного та економічного життя людства. Не були винятком освіта та культура.

У зв’язку з оголошеною пандемією освітній процес фактично був паралізований. Освітянам довелося в умовах тотальної невизначеності та повної зупинки суспільного життя шукати шляхи продовження навчального процесу дистанційно за допомогою онлайн-технологій. Для цього викладачі й студенти у стислі строки змушені були опанувати доступні програми та платформи, щоб адаптуватися до ситуації та якось продовжити навчальний процес. Викладачі проводили відеоконференції, записували лекції, розміщували навчальні матеріали, проводили онлайн-семінари та організовували онлайн-тестування. Студентам довелося більше приділити уваги самостійному навчанню.

Такий глобальний експеримент з освітою фактично розпочав дискусію про подальшу трансформацію навчального процесу. Зокрема про запровадження гібридних моделей навчання – переведення в онлайн частини освітнього процесу, де це можливо, та поєднання з традиційним освітнім процесом для практичних занять, лабораторних дослідів та групових завдань. Стало очевидним, що навчання онлайн потребує інших методичних підходів – для того, щоб тримати увагу студентів, стимулювати мислення та дискусії. У 2020 році стало очевидно, що впровадження та адаптація онлайн-інструментів сприятиме трансформації освіти, і надалі сам навчальний процес уже не буде таким, яким він був до цього.

Попри те, що на початку року всі сподівалися, що якось пандемія мине швидко, закінчиться карантин і всі повернуться до звичного способу навчання та життя, однак уже на початку літа стало зрозуміло, що навчальний процес восени потребуватиме значних змін у порівнянні з тим, як він розпочинався традиційно всі роки до цього. Хоча до початку нового навчального року навчальні заклади були підготовлені до нових карантинних обмежень, університети та викладачі навчилися використовувати доступні онлайн-платформи та інструменти, та всім стало очевидно, що ні Zoom, ні Classroom чи будь-які інші онлайн-інструменти не здатні повноцінно замінити як живе спілкування студентів із викладачами, так і соціальне життя у студентських містечках.

Напевно, не тільки студенти, але й всі люди цьогоріч відчули на собі наслідки карантинних обмежень – стали більше цінувати спілкування та зустрічі з друзями, їм довелося навчитися стримувати емоції та перебувати 24 години на добу зі своїми рідними в чотирьох стінах. Чи не найбільший стрес для людей викликало обмеження пересування, а також фактично заборона на туристичні подорожі по світу.

Чи не найбільше серед усіх у 2020 році постраждала сфера культури. Жорсткий карантин та обмеження відразу поставили на межу виживання культуру, адже театри та кінотеатри, гурти та солісти, музеї, виставкові та концертні зали водночас утратили глядачів та відвідувачів, а відтак і доходи й засоби існування. Люди, зі свого боку, втратили можливість повноцінно насолодитися театральною та кінотворчістю, музикою та творами мистецтва, мати можливість трохи відволіктися від турбот і повсякденного життя. Сфера культури чи не єдина сфера, яка досі вкрай потребує невідкладної допомоги як від держави, так і від меценатів у нинішніх умовах.

Сподіваюся, що 2021 рік стане для всіх нас кращим та відновить упевненість у завтрашньому дні. Бажаю в Новому році всім здоров’я, добра та родинного затишку, живого спілкування з рідними і друзями, насолоди від можливості відвідати театральні вистави, кіно, музичні концерти та музеї, а також незабутніх вражень від нових і цікавих подорожей як Україною, так і світом.

Джерело: "ГОРДОН"