Віртуальна і доповнена реальність – новий крок в еволюції освіти, який змінить навчальний процес
Віртуальна реальність не може повністю замінити "живий" навчальний процес, але може значно його поліпшити, зробити цікавішим і ефективнішим, зазначила докторка політичних наук, проректорка Київського національного університету культури і мистецтв Інна Костиря.
Новий крок еволюції освіти?
На початку нового року хочеться поділитися чимось позитивним. Тому вирішила написати невелику колонку про якісні зміни, які можуть трансформувати освіту. Нові технології значно змінили освітній процес протягом останніх років і стали невід'ємною його частиною. Тепер цілі навчальні курси і навіть здобуття освіти доступні дистанційно через онлайн-платформи та інструменти. Сьогодні дедалі більше колег і вчених говорять, що віртуальна і доповнена реальність є новим кроком в еволюції освіти і може змінити спосіб навчання.
Досі, вважають експерти, всі інструменти і технології для освіти було спрямовано на полегшення доступу до фактів і досліджень. І це спростило доступ до знань і фактів для широкого кола людей: пошукові системи і відкриті бази даних дають можливість людям майже миттєво отримати необхідні факти та інформацію.
Однак освіта досі має дві суттєві проблеми: вона базується фактично на старій системі накопичення і передавання фактів, унаслідок чого у багатьох людей виникає проблема розуміння інформації через її надмірну кількість.
Віртуальна і доповнена реальність може це змінити, оскільки може дати змогу користувачам не тільки бачити потрібну інформацію, а й взаємодіяти з об'єктами і заохочувати навчання. Технологія віртуальної реальності допоможе студентам не тільки уявляти незнайомі або далекі об'єкти і предмети, а безпосередньо бачити їх, оглядати і досліджувати. Археологи та історики можуть "подорожувати" античними містами, хіміки і біологи – бачити і вивчати молекули або клітини чи глибини морів і океанів, медики – вивчати органи і будову тіла людини та виконувати віртуальні навчальні операції, театрали – репетирувати або навіть ставити нові вистави. Фактично студенти зможуть навчатися завдяки практичним вправам і зануренню у віртуальний контекст. Студентів буде набагато легше тримати залученими в навчальний процес, розвивати їхню креативність, поліпшувати сприйняття інформації, особливо візуалів.
Одним із таких застосунків віртуальної реальності для навчання є Google Expeditions, який дає змогу людям зі смартфоном "подорожувати" від Великої стіни в Китаї до поверхні Марса, які їм було б важко відвідати в реальності. Звичайно, віртуальна реальність ніколи не зможе замінити реальних подорожей, але дає можливість здобути досвід. Іншим прикладом такого навчального застосунку віртуальної реальності є VR Space, в якому студенти можуть вивчати астрономію – можуть бачити, відчувати і взаємодіяти із зірками і галактиками, дізнаватися, як Сонячна система функціонує, і долучатися до міжпланетних подорожей, і все це в аудиторії.
З'явилися компанії, які пропонують набори віртуальної і доповненої реальності для навчання від дитсадка до університету. Дітям пропонують вивчення навколишнього світу через віртуальну реальність, а навчання у школі – поліпшити заглибленням у віртуальний контекст. У Британії початковій школі пропонують застосовувати спеціальні кімнати, на стіни яких проєктують зображення, а для середньої – використовувати шолом віртуальної реальності.
Освітні програми віртуальної та доповненої реальності дадуть змогу поліпшити навчання в групах через соціальну взаємодію і комунікацію одне з одним, навчатися дистанційно, але фактично перебувати в одній "кімнаті" разом із викладачем і колегами. Викладачі зможуть замість "передавання" готових знань і фактів зосередитися на створенні умов для вивчення і дослідження.
Віртуальна реальність в освіті вже крокує, і, безумовно, вона змінить світ, який ми знаємо, – студентські аудиторії будуть новітнім середовищем пізнання з технологією віртуальної і доповненої реальності, що допоможуть залучити студентів до навчання. Звичайно, віртуальна реальність не може повністю замінити "живий" навчальний процес, але може значно його поліпшити, зробити цікавішим та ефективнішим.
Для України 2020 рік став роком інноваційних рішень та IT-розробок у сфері освіти, що дало можливість творчо підійти до створення нових динамічних форм навчання і трансформації нинішніх. Нові тренди та перехід усього світу в діджитал привели до активних кроків уперед в освітній сфері, але як швидко віртуальна реальність стане українською реальністю в умовах того, що досі не всі точки нашої держави мають якісне інтернет-покриття, залишається без відповіді.
Джерело: "ГОРДОН"