Путін "зайшов у голову" Байдену ядерними погрозами, але жодної грибної хмари на горизонті не з’явилося
Згідно з повідомленнями, адміністрація Байдена нарешті вирішила дозволити Україні використовувати армійські тактичні ракетні системи великої дальності ATACMS проти військових цілей у Росії. Це позитивний крок, але він зроблений із запізненням, що знижує його ефективність. Кілька місяців тому Москва вивела багато своїх логістичних центрів і більшу частину стратегічної авіації за межі зони дії ATACMS. Якби Білий дім дозволив використовувати цю зброю проти цілей у Росії з моменту її отримання Україною, тоді збиток для російської армії був би набагато більшим.
Незважаючи на це, рішення все одно вітається. Для початку ці ракети стануть у пригоді у відповідь на останню ескалацію Москви – введення у війну до 10 тис. північнокорейських військ. На додаток до багатомісячних спроб Москви захопити східноукраїнський логістичний центр Покровськ триває інший, інтенсивніший контрнаступ, щоб повернути все ще значні території в Курській області Росії, які були захоплені українськими військами під час серпневого наступу. У цьому контрнаступі беруть участь приблизно 50 тис. російських і північнокорейських військ.
ATACMS і французькі та британські ракети великої дальності, які тепер можна використовувати проти цілей у Росії (їх затримували через американські компоненти), значно ускладнять логістику Росії. Оскільки нова адміністрація Трампа говорить про мирні переговори, імовірно, на основі припинення вогню, президент Росії Володимир Путін відчайдушно хоче повернути всі окуповані російські території. Західна зброя великої дальності може значно ускладнити це для Путіна. Це посилить вплив Києва на майбутні переговори.
Можливо, є ще важливіший наслідок цього рішення. Великою слабкістю політики президента Джо Байдена була його боязкість у наданні Україні систем озброєнь, необхідних для порятунку життів і переведення російських військ до оборони. Обговорюючи свій підхід до майбутніх переговорів, оточення Трампа говорило про надання Україні "більшої кількості зброї з меншими обмеженнями на її використання", якщо Путін відмовиться вести переговори про розумний мир. Команда Трампа також говорила про озброєння України в межах можливої угоди щодо запобігання майбутній російській агресії. Рішення Байдена означає, що нова адміністрація в будь-якому разі має надати Україні щось просунутіше, ніж ATACMS. Це розумно лише тому, що ATACMS – це 1) стара військова технологія і 2) незважаючи на те, що їх публічно описують як "дальні", ракети літають лише на відстані приблизно 290 км. Сполучені Штати мають надати Україні дійсно ракети великої дальності, такі як Tomahawk.
І останній позитивний момент: політика багата іронією, і дебати США щодо російської агресії в Україні не є винятком. Причиною боязкості Байдена стало те, що Путін "зайшов йому в голову" своїми ядерними погрозами, хоча Україна й Захід уже давно перейшли безліч "червоних ліній" Кремля, і жодного грибної хмари на горизонті не з’явилося.
Примітно, що боязкість Байдена не є чужою для декого в таборі Трампа, які критикували політику Байдена щодо підтримки України як провідника Сполучених Штатів до Армагедону. На щастя, три фігури, названі на найвищих посадах у сфері національної безпеки, – сенатор Марко Рубіо в Державному департаменті, Піт Гегсет у міністерстві оборони та конгресмен Майк Волц у Раді національної безпеки – не поділяють цієї слабкості. Так само, як і обраний президент.
Зміна ATACMS стане ще одним рішенням, що перетинає "червону лінію" Кремля. Речник Путіна Дмитро Пєсков заявив у понеділок, що рішення США підливає "олії у вогонь", але відповідь Росії навряд чи виходить за межі звичайного брязкання зброєю. Це стане своєчасним уроком для "нервових Неллі" [боязливих радників], які мають вплив на обраного президента, і для самого Трампа.
Джерело: Atlantic Council