Олігархи не виживають при конкурентній ринковій економіці. Тому дефолт для них – покращення становища
Ділити під час дефолту нічого, крім злиднів, падіння нацвалюти й безробіття, зазначив фінансист Тарас Козак.
У моїй fb-стрічці нова тема. Купа дописів про дефолт. Навіть люди, які не дуже розуміють різницю між словами "дефолт" і "дефіцит", також пишуть цілі опуси.
Я спробував класифікувати групи прихильників дефолту.
1. Олігархи. Цим особам чим гірше у країні, чим слабкіша держава, тим краще. Вони заробили свої величезні статки, користуючись слабкістю державних інституцій. На словах усі олігархи за рівні правила гри, але вони ніколи не втратять можливості підкоригувати закони під свої інтереси та скористатися привілеями прямого доступу до керівництва країни. Олігархи не виживають при конкурентній ринковій економіці. Тому дефолт для них – покращення становища.
1'. Посіпаки олігархів. Тут усе просто. Ці особи просто заробляють гроші за виконання забаганок олігархів. Нічого особистого, just business. Чимало таких серед народних депутатів, чиновників, журналістів.
2. Популісти. Вони заробляють свій політичний капітал на людській жадібності. "Не віддамо борги клятим капіталістам, краще поділимо зекономлені гроші між хорошими українцями!" Історія свідчить, що так не буває. Ділити при дефолті нічого, крім злиднів, падіння нацвалюти та безробіття. Зразу після дефолту, зазвичай, не стає краще. Утім, популісти не переймаються. Вони переключаться на нові теми, а наслідки дефолту на своїх плечах тягнутиме весь народ.
3. Теоретики-економісти. Ці готові навести приклади, що в доісторичні часи царство Тутанхамона не віддало борг у сім мішків золота хазарам і нічого поганого не трапилося. Чи сучасні приклади Польщі та Греції, котрим теж списали борги. Але ці економісти не знають чи не враховують контекст, у якому були подібні угоди. І не варто порівнювати оголошення дефолту, коли ти не можеш платити, із нібито дефолтом, коли ти можеш, але не хочеш віддавати борги.
4. Пересічні. Ці щиро вірять у змову Сороса з ілюмінатами та гуманоїдами, котрі разом хочуть зубожіння українців, щоб за безцінь забрати собі нашу святу землю, а українців перетворити на кріпаків. Тут складно щось коментувати.
5. Блогери. Цим "по барабану", про що писати. Лише б тема була гаряча, щоб збирати лайки і коменти. Повна каша з розумінням матеріалу, але великий апломб і часто дискусія у стилі "а ти хто такий?".
Тепер моя точка зору. Дефолт – це нормальний діловий інструмент. Його варто використовувати, коли ти чітко розумієш усі проблеми та загрози, що будуть унаслідок дефолту. При цьому треба пам'ятати, що доведеться домовлятися з кредиторами, пояснювати, чому ти не можеш розплатитися, реструктуризовувати заборгованість і згодом віддавати борги. Зі втратою міжнародної репутації та внутрішньої фінансової стабільності.
Джерело: Тарас Козак / Facebook
Опубліковано з особистого дозволу автора