Потенційні проблеми були закладені ще при проєктуванні станції метро "Деміївська" і тунелів. Відновлення експлуатації – орієнтовно початок червня

Фото: Тарас Козак / Facebook

Відбулося виїзне засідання тимчасової контрольної комісії Київської міської ради щодо аварійної ситуації на метрополітені. Коротко про стан справ.

1. Станція "Деміївська" – єдина в Києві, яка знаходиться на сильно зволожених ґрунтах. Поруч річки Либідь і Совка. Бажано було будувати станцію, як і тунелі "Либідська" – "Деміївська" та "Деміївська" – "Голосіївська" значно глибше, у твердому ґрунті. Тобто потенційні проблеми з експлуатацією були закладені при проєктуванні цієї станції і тунелів.

2. Для будівництва тунелю з боку "Деміївської" в бік "Либідської" за кордоном замовили спеціальний прохідний щит. На жаль, при прокладанні тунелю трапилася аварія, загинули люди, і щит був втрачений. Добудовували вручну. Є питання по якості будівництва та укріплення тунелю. Проводяться експертизи.

3. Проблеми на ділянці "Либідська" – "Деміївська" почалися за лічені місяці після початку експлуатації. Вода крізь щілини потрапляла в тунель. Виявилося, що будівельна організація дала гарантію на експлуатацію тунелю всього на один рік. Чому так і хто погоджував – будемо розбиратися. Протягом того, 2011 року, будівельники усували проблеми за свій рахунок.

4. В листопаді 2023 року ситуація різко погіршилася. Дебіт води виріс у кілька разів, разом з водою у тунель почав потрапляти пісок. Експлуатацію тунелю зупинили. Будемо розбиратися, що сприяло прискоренню руйнування тунелю. Чи має до цього відношення будівництво багатоповерхівки в кількох десятках метрів біля місця аварії? Готуємо звернення про зупинку всіх будівельних робіт біля аварійної ділянки.

5. На сьогодні в рамках контраварійних робіт демонтовано колії, тунель знеструмлено та тимчасово посилено риштуванням усередині на ділянці 72 метри. Поставлені у грудні маячки, які повинні сигналізувати про продовження руйнування, не пошкоджені.

6. Сьогодні поверхня місця аварії укріплюється для того, щоб могла працювати важка техніка. Планується вирити котлован (глибина 5,2–8,2 м) і провести додаткові експертизи стану ґрунтів. Також попередньо заплановано замінити бетонний тунель на ділянці 27 метрів, додатково посилити його за рахунок хімічного укріплення ґрунтів ззовні та металічного каркасу всередині тунелю.

7. Строком відновлення експлуатації наразі називають початок червня. Кошторис ремонтних робіт поки невідомий, буде ухвалюватися після закінчення експертиз і узгодження проєкту. Поки відкрите питання, за чий рахунок буде проведено ремонт.

Перепрошую за можливе некоректне використання термінів, не фахівець з питань будівництва метро.

Джерело: Тарас Козак / Facebook

Опубліковано з особистого дозволу автора