Минуло понад 20 років після війни, але в Хорватії досі встановлюють кількість загиблих і зниклих безвісти. Така ж робота очікує й Україну
Хорватський досвід турботи про ветеранів може виявитися найбільш прийнятним для України, уважає радник із міжнародних питань руху "Справедливість", дипломат Маркіян Лубківський.
Турбота про учасників боротьби за незалежність стала одним із головних пріоритетів хорватської внутрішньої політики, мабуть, із моменту припинення збройних дій у 1995 році.
Саме хорватський досвід турботи про ветеранів може виявитися найбільш прикладним для України, враховуючи декілька важливих чинників. Перш за все тому, що він є порівняно свіжим, адже від воєн на Балканах 1991–1995 років нас віддаляє лише 23 роки. І весь цей час Республіка Хорватія важкими надзусиллями долала і досі долає наслідки агресії проти неї, вибудувавши ефективну систему піклування про своїх героїв. Ще одним важливим сприятливим фактором є наявність спільних сторінок історичного минулого, мовна і ментальна схожість двох народів, а також географічна близькість України та Хорватії.
У Хорватії через війну пройшло практично все доросле чоловіче населення, а статусом захисника володіє понад 500 тис. осіб, що складає дев'яту частину населення цієї невеличкої європейської країни.
Більше ніж 30 тис. хорватів були в'язнями в таборах агресора, а серед них – півтисячі дітей і приблизно 3 тис. жінок. Практично всі вони стали жертвами ґвалтувань і насильства.
Минуло вже більше ніж 20 років від завершення війни, але в Хорватії до цього часу встановлюють точну кількість загиблих і зниклих безвісти – очевидно, що така важка робота очікує й Україну та фахівців новостворюваного Міністерства у справах ветеранів.
Усі хорватські колеги, із якими я спілкувався, готуючи цей матеріал, наголошували на важливості створення вже сьогодні Єдиного реєстру захисників України. В основі такого реєстру мають бути, передусім, дані Міністерств оборони і внутрішніх справ, але сам реєстр не має, як у хорватів, обмежуватися ними: до реєстру мають бути внесені всі, хто став на захист батьківщини, у тому числі добровольці та волонтери.
Який досвід мала б Україна перейняти від Хорватії у справі захисту героїв?
Хорватія володіє унікальним і неоціненним багажем напрацювань та знань у сфері захисту ветеранів – як позитивних, так і негативних. Найважливішим для України, на нашу думку, є такий досвід:
- має бути сформований Єдиний реєстр захисників України, до якого мають увійти не лише представники Збройних сил, Нацгвардії та поліції, але й добровольці і волонтери України, загиблі, полонені і зниклі безвісти;
- можна і, мабуть, треба перейняти структуру та функції міністерства хорватських захисників. Але найголовніше – сформувати реальний і ефективний пакет соціальної допомоги конкретному ветерану та членам його родини. Пільги мають надаватися у прямій залежності від часу, проведеного на фронті, характеру та розмірів поранень чи травм;
- важливим є кадровий склад нового відомства: його має очолити ефективний управлінець. Тут мають працювати фахові спеціалісти, а їхня кількість має бути достатньою для забезпечення його головних функцій. Мені назавжди запам'яталася фраза, сказана одним із сьогодні високих хорватських керівників – учасником бойових дій: "Управління кадрів нашого міністерства оборони під час війни було чисельнішим за всю нашу армію! Але ми чітко знали, коли і кого треба відправляти в ротацію, скільки задіяти резервістів, кому з воїнів надати соціальну допомогу, чию родину і як підтримати". Для того, щоб міністерство ветеранів було ефективним, воно має бути частиною ефективно діючої державної системи, поряд із міноборони, МВС, МОЗ;
- під усіма цими державними заходами і діяльністю відповідного міністерства має бути надійне фінансове підґрунтя. Відповідні статті бюджету мають бути захищеними, аби в чергового урядовця не виникало спокус зекономити на захисниках або забезпечити собі легкі популістські передвиборчі дивіденди;
- ветерани, як правило, люди скромні, і більшість із них ніколи ініціативно не попросить допомоги в держави. Тому треба нікого не забути і не оминути увагою. Запропонувати і надати допомогу має держава! Разом із тим реєстр не має містити непричетних до оборони України осіб.
Є ще один важливий висновок, який, на перший погляд, не має безпосереднього стосунку до наших ветеранів, але має найбезпосередніший стосунок до складної проблеми, із якою зіштовхнулися понад 20 років тому хорвати, а сьогодні ми, українці. Мова йде про переселенців. Окремим напрямом державної політики має стати захист наших співвітчизників, які вимушено залишили свої домівки перед воєнною загрозою. І розпочати цю роботу потрібно зі створення Єдиного реєстру переселенців.
Джерело: "ГОРДОН"