Цифровізація соцсфери заощадить 1300 тонн паперу та 11 млрд грн на рік, а шахраї не зможуть отримувати соцдопомогу в кількох районах міста відразу
Як цифровізація соцсфери заощадить 1300 тонн паперу та 11 млрд грн бюджету щороку.
Отримати пенсію чи субсидію в кілька кліків: як цифровізація соцсфери спростить життя українців.
Наприкінці 80-х була розроблена інформаційна система, яка нараховує соцдопомогу, пенсії чи пільги для населення. Вона розроблялася і досі працює під управлінням операційної системи MS-DOS. Можливо, хтось із читачів ще пам'ятає цю операційну систему без графічного інтерфейсу. Але й зараз, у 2021 році, програмне забезпечення, написане майже 40 років назад, усе ще є основним інструментом для призначення соціальних допомог та пенсій для українців. Зрозуміло, що воно застаріло за всіма можливими критеріями. Установи приймають до 18 млн заяв на рік у паперовому вигляді, а це приблизно 270 млн аркушів паперу. Тобто понад 1300 тонн паперу на рік.
Водночас на соцсферу витрачається щорічно найбільше коштів – понад 700 млрд грн. Це більше, ніж на медичну, освітню чи культурну. Але через технічну відсталість невідомо, чи витрачаються ці гроші правильно. Перевірити, хто їх отримує, неможливо.
Як це працює зараз.
Сьогодні, щоб отримати будь-яку соцдопомогу, вам доведеться зібрати купу довідок, пакети ксерокопій та дуже довго чекати. Спочатку в чергах. Потім розгляду заяви на призначення виплат. Це займає десь півтора місяця. Кожну заявку опрацьовують 9–10 працівників різних держструктур.
Так відбувається через те, що немає централізації даних та обміну інформації між реєстрами. Дані розкидані по приблизно 700 підрозділах соцзахисту, а в кожному – свій реєстр. Вони дублюються, погано оновлюються і перевіряються.
Через це роками пенсії виплачувалися "мертвим душам". Тисячі ситуацій, коли 30-річний чоловік, у якого є дороге авто та який щороку відпочиває за кордоном, отримує субсидію на комуналку. Або ж схеми, як на одну людину оформлювали соціальну виплату в декількох районах міста. За попередніми даними Мінфіну, 10–12% виплачуються неправомірно, через зловживання виконавців. Це десятки мільйонів держбюджету.
Що зміниться.
Понад рік ми працювали разом із Мінсоцполітики, щоб повністю перезапустити соцсферу. Основою цифрової трансформації соціальної сфери є централізація даних. Тобто коли все необхідне зберігається в одному місці та форматі, а не на флешках, у зошитах чи взагалі в голові. Для цього ми запускаємо Єдину інформаційну систему соцсфери (ЄІССС). Пілотна версія вже працює у двох областях – Київській та Житомирській. А наступного року запустимо по всій Україні.
Основа системи – Єдиний соціальний реєстр. Він створений на базі Реєстру застрахованих осіб Пенсійного фонду. Уже зараз у ЄСР є актуальні дані про особу, зокрема інформація про її документи та страхові виплати. Завдяки тому, що цей реєстр взаємодіє з іншими інформаційними системами, підтвердження особи відбуватиметься автоматично.
Це оптимізує доступ до даних й унеможливить корупцію. Раніше людина приходила в кабінет по довідку. Чиновнику часто доводилося йти в сусідній кабінет або взагалі на два поверхи вище, щоб забрати вашу довідку. Це затягувало час очікування та надання послуги. Тепер працівник, просто ввівши ваше прізвище та ім’я в систему, побачить, чи можете ви отримати субсидію. Шахраї не зможуть отримувати соцдопомогу в кількох районах. ЄІССС дозволить заощадити бюджету десятки мільярдів гривень.
Для працівників соцорганів у ЄІССС створять кабінети, вхід до яких буде через електронний підпис. Це також унеможливить корупцію, адже кожну дію можна буде відслідкувати.
Тепер замість 10 фахівців, що займаються справою, – три. Замість шести тижнів очікування – один-два дні. Це дозволить опрацьовувати більше заяв. Система також дозволить перевести всі 125 соцпослуг в електронний вигляд.
До того ж люди зможуть отримувати послуги набагато швидше, ніж раніше. Не треба збирати паперові довідки – можна буде отримати послуги лише з паспортом. Адже вся інша інформація вже є в держреєстрах. І в разі правильної взаємодії скани та ксерокопії не потрібні.
Що буде в "Дії".
ЄІССС допоможе швидко переводити держпослуги в цифрову площину. На Diia Summit презентуємо перші соцпослуги на порталі "Дія". Оформлення субсидій, призначення пенсій та грошова допомога для ВПО. Це буде зручно, зрозуміло та в декілька кліків.
Наприклад, субсидії, які отримує більше ніж 5 млн українців. Робітники ЦНАП пишуть 14 паперових запитів у різні установи на основі вашого запиту. Потім вони порівнюють відповіді з поданими папірцями. І тільки тоді кажуть “так” чи “ні” вашій заяві. Це займає приблизно три тижні. Тепер, щоб отримати субсидію, людині треба буде зайти на портал "Дія", оформити заявку й підписати її електронним підписом. А робітнику ЦНАП – натиснути одну кнопку, яка підтвердить або відхилить заявку.
За минулий рік 400 тис. українців подали заявки на оформлення пенсій, очікуючи в коридорах зі стосами паперів. Тепер на порталі потрібно заповнити невелику анкету та завантажити фотографії деяких документів. Ми максимально автоматизували процес оформлення пенсій, щоб скоротити кількість документів, полів для заповнення та час на очікування.
Так само і внутрішньо переміщені особи зможуть отримувати грошову допомогу від держави, просто зайшовши на портал "Дія". Не потрібно буде ходити кабінетами та кожні пів року приносити одні й ті самі ксерокопії. Адже вони вже є в держави.
Ми переосмислили процеси того, як людина отримуватиме субсидію чи соцдопомогу. Розробили електронну систему, яка базується на якісних даних, спрощує всі процеси, економить кошти та тонни паперу. Соціальні послуги мають допомагати людям, а не створювати зайві проблеми під час їхнього отримання.
Джерело: "ГОРДОН"