Часто чую заклики платити в Криму та ОРДЛО дві пенсії – до тієї, що від окупантів, додати українську. Це не допоможе повернути окуповані території
Якщо Україна почне виплачувати пенсії тим, хто постійно проживає на окупованих територіях, із боку держави це означатиме визнання окупації частини країни нескінченною, вважає журналіст, заступник гендиректора телеканала ATR Айдер Муждабаєв.
Я не перший і не 10-й раз від моменту анексії Криму та ОРДЛО чую ці заклики платити дві пенсії – до тієї, що від окупантів, додати українську. І тоді, мовляв, "люди відчують турботу своєї країни і захочуть повернутися". Зазвичай це звучить разом із тезою, що "окуповані території повернуться, коли Україна стане успішною країною".
Я не знаю, чи вірять у це ті, хто так каже. Неважливо. Скажу елементарні речі, на рівні "два на два". Ніколи у світовій історії окуповані території не поверталися. Бо "-ся" означає – самі. Такого не було і не буде. Окуповані території повертали. Вимушено повертали держави-агресори, програвши "гарячу" (Німеччина) або "холодну" (СРСР) війну. Іншого варіанта в природі немає. Злодій добровільно крадене не віддає, це чистісінький сюр.
А платити другу пенсію тим, хто постійно живе в окупації, з боку держави-жертви означає визнати окупацію частини країни нескінченною, де-факто публічно змиритися з нею. Тому що коли окупація ще й економічно вигідна тим, хто в ній живе, коли населення від неї виграє, вона не захоче навіть думати про її закінчення. Хоча в цих людей ніхто їхнього бажання і не питає – я кажу про їхній моральний настрій, який надзвичайно важливий для продовження боротьби всередині і зовні. Це найголовніше взагалі.
А якщо їх навіть раптом захочуть запитати – відповідь очевидна. Для людей, які думають винятково про матеріальне, така ситуація – просто рай земний. Хіба це незрозуміло? Кримські татари, які живуть в окупації, та ще й яких переслідують там за національною ознакою (це вам не жарти, товариші гуманісти), ніколи не мріяли про подвійні пенсії. Я навіть розмов таких не чув, таких думок у людей просто немає. Тому що вони не грошей від України хочуть, а щоб Україна за них боролася, щоб окупація скоріше припинилася. Це різні сенси життя, діаметрально різні цілі.
А боротися за деокупацію України на державному рівні – це вже як мінімум не робити так, щоб вона стала джерелом додаткових доходів, штукою вигідною і комфортною. Я вважаю аморальними людьми тих, хто не хоче взагалі ніяк боротися за батьківщину. Зрозуміло, що зброї у людей там немає, боротися – мається на увазі мирним, громадянським протестом, різними способами, як на політичному, так і на побутовому рівні демонструючи неприйняття беззаконня, окупації, як це всю свою історію робили і роблять кримські татари. Це щось інше, ніж зі словами "ну і лохи ці хохли!" оформити собі дві пенсії, коли співгромадяни гинуть, страждають від окупантів. Із таким підходом, з опорою на таких людей ми окуповані території не повернемо.
Спиратися треба на тих, хто готовий боротися з окупацією, а не кайфувати від неї. Наближати кінець окупації треба для них, з опорою на них, із розрахунком на них. А ті, хто в окупації просто пив-їв, той і буде пити-їсти за будь-якої влади, у будь-якій країні, тому що її назва таким людям байдужа. На них безглуздо робити ставку, роздавати преференції. Крім насмішок і знущань із тієї сторони та розбазарювання бюджету, це нас ні до чого не приведе. Набагато ефективніше витратити ці гроші на контрпропаганду у напрямку Криму та ОРДЛО. Яка має показувати не красу, а жахи і мерзоти окупації.
Джерело: Айдер Муждабаев / Facebook
Опубліковано з особистого дозволу автора