Принцип пунктів перевірки тверезості передбачає зупинку авто та проходження тесту на алкоголь

Щорічно на дорогах України гине від 3 до 4 тисяч осіб. Причина кожної 5-ї смерті на дорогах – водіння транспортних засобів у нетверезому стані.

Це найбільший показник серед країн ЄС – удвічі вищий, ніж середньоєвропейські цифри. Зараз в Україні питанням безпеки на дорогах опікується вже велика кількість громадських організацій. У листопаді минулого року ми з командою LEAD office стали партнерами ініціативи кампанії "За безпечні дороги" й вирішили приділити увагу саме аспекту нетверезого водіння.

На сьогоднішній день ми вже підготували низку напрацювань, передали їх Національній поліції й пропонуємо всім охочим долучитися до розробки документів та ініціатив.

Отже, ми пропонуємо впровадити комплекс заходів – законодавчих та процедурних, які вже працюють в інших країнах світу. По-перше – впровадження так званих пунктів тверезості. По-друге – криміналізувати водіння транспорту в нетверезому стані (тобто замість адміністративної ввести кримінальну відповідальність).

I. УПРОВАДЖЕННЯ "ПУНКТІВ ТВЕРЕЗОСТІ"

Юридичною мовою це називається впровадження "місць обов'язкової перевірки водіїв транспортних засобів на стан сп'яніння". Принцип пунктів перевірки тверезості передбачає, що на певних ділянках дороги встановлюють додатковий знак про обов'язкову зупинку будь-якого автомобіля й проходження водієм експрес-тесту на визначення алкоголю в крові.

Цей "велосипед" придумали не ми. Обов'язкові вибіркові експрес-тести на стан сп'яніння існують у 23 країнах ЄС, у 15 з яких на законодавчому рівні врегульовано організацію пунктів перевірки тверезості. Наприклад, у Швеції щорічно проводять більш ніж 2 500 000 обов'язкових експрес-тестів. У Фінляндії щорічно такий тест проходить більше ніж 40% водіїв. У Голландії зі збільшенням кількості перевірок удвічі – кількість підтверджених випадків керування в стані сп'яніння зменшилася на 25%.

ЯК ЦЕ ХОЧЕМО ЗРОБИТИ В НАС

  1. Місця обов'язкової перевірки й термін перевірки визначають уповноважені особи;
  2. Рішення про визначення місць має бути в письмовій формі й має надаватися на вимогу водія під час перевірки. Конкретне місце, час та тривалість перевірки мають бути визначені відповідним рішенням не пізніше ніж за один день до такої перевірки;
  3. Обов'язкова перевірка може здійснюватися стосовно всіх водіїв, зокрема й без ознак сп'яніння;
  4. Відмова від проходження перевірки та/або підтвердження стану сп'яніння під час перевірки (позитивний результат на "Драгері" чи іншому технічному засобі) є підставами для проходження огляду на стан сп'яніння в загальному порядку;
  5. У місцях проведення обов'язкової перевірки поліцейський може застосовувати спеціальні технічні пристрої для визначення сп'яніння або запропонувати водієві пройти відповідний тест у визначеному місці;
  6. Місця перевірки облаштовують додатковими тимчасовими знаками.

Як показує досвід інших країн, крім прямого призначення – виявлення нетверезих водіїв, "пункти тверезості" мають ще й високий превентивний ефект. Як правило, такі пункти встановлюють у той час і в тому місці, де з великою ймовірністю можуть проїжджати водії в стані алкогольного сп'яніння.

Найбільша проблема – це переконання наших водіїв, що, якщо ти нічого не порушуєш, управляти автомобілем можна й у нетверезому стані. По-перше, тому що це нікому не шкодить, а по-друге, тому що поліція тебе все одно не зупинить. Уведення пунктів тверезості змушує водіїв звикнути до думки, що зупинити й перевірити можуть будь-якого водія, незалежно від того, порушив він ПДР чи ні.

II. КРИМІНАЛІЗАЦІЯ ПИЯЦТВА ЗА КЕРМОМ

Ми пропонуємо внести зміни до Кримінального кодексу й встановити кримінальну відповідальність за керування транспортними засобами в стані сп'яніння. Зокрема, ми розглядаємо можливість додати ст. 286-1 КК України, у якій передбачитимуть кримінальну відповідальність за:

  1. Керування в стані алкогольного сп'яніння за умови, що рівень алкоголю в крові вище ніж 0,8 проміле;
  2. Керування в стані наркотичного сп'яніння або під дією лікарських або інших препаратів, що знижують рівень реакції незалежно від рівня сп'яніння;
  3. Відмова від проходження огляду на стан сп'яніння.

Такий шлях має й юридичні вади. Зокрема, виникне проблема припустимості доказів, оскільки співробітники патрульної поліції мають право складати протоколи про адміністративні, а не кримінальні правопорушення.

Із цієї ситуації є два виходи:

  • У разі фіксації керування транспортом у стані алкогольного сп'яніння передбачити в ЗУ "Про Національну поліцію" право для патрульних поліцейських збирати докази (складання протоколу, відеофіксація, затримання особи) та внести відповідні зміни до ст. 86 КПК України;
  • У підзаконних актах передбачити створення окремої посади слідчого в кожному управлінні поліції, який виїжджатиме на випадки фіксації водіння в стані алкогольного сп'яніння.

Утім, проблема криміналізації пияцтва за кермом може бути вирішена шляхом ухвалення закону про кримінальні проступки. І наскільки я розумію, у МВС уже існує відповідний законопроект, реєстрацію якого затримують через бюрократичні причини – немає єдиної позиції щодо вже зареєстрованого законопроекту в Раді. Зачекаємо.

Джерело: Mustafa Nayyem / Facebook

Опубліковано з особистого дозволу автора