Лукавлять ті, хто переконує, що створення москітного флоту на основі ракетних катерів "Лань" вирішить проблеми, створені РФ на морі
Вище військово-політичне керівництво має ухвалювати максимально ефективні рішення, які дають змогу на одиницю вкладених ресурсів одержати найбільший ефект для гарантування безпеки країни, вважає заступник директора київського Інституту світової політики Микола Белесков.
А зараз я скажу одну річ, за яку мене можуть проклясти прихильники москітного флоту. Але мені все одно, бо свої думки звик аргументувати.
Так ось, ті, хто переконує українців, що створення москітного флоту на основі ракетних катерів "Лань" вирішить проблеми, які нам створила РФ на морі, лукавлять. Лукавлять або свідомо з різних причин, про які нижче. Або лукавлять, просто повторяючи мантри, які в нас постійно озвучують.
Так чому навіть поява чотирьох-п'яти ракетних катерів "Лань" із [протикорабельною ракетою] ПКР "Нептун" – то не панацея, яка абсолютно не зніме проблем, які нам РФ може створювати на морі? Причина проста – ці ракетні катери не вирішують аж ніяк проблеми генеранії РФ Sea Power from Land. У даному випадку здатності РФ впливати на ситуацію на морі з окупованого Криму через наземні протикорабельні комлекси ("БАЛ", "Бастіон"), змішану авіаційну дивізію (у тому числі з ескадрилією Су-30СМ із ПКР Х-35) та двома полками системи ППО С-400, які контролюють повітряний простір у північній і центральній частині Чорного моря. І саме цей потенціал із суші набагато страшніший, ніж умовна морська блокада, якщо РФ на таке наважиться.
При цьому в умовах можливої блокади і спроби її "прорідити" найвразливішими будуть якраз катери класу "Лань" – через контроль РФ повітряного простору над північною і центральною частинами Чорного моря, тобто можливість підключати авіацію, ну, і через протикорабельні ракетні комплекси. За такого сценарію наземний і меншою мірою повітряний варіанти протикорабельних ракетних комплексів будуть менш вразливими – і при цьому зможуть так само виконати завдання з "прорідження" сил блокади. Але при цьому зі значно меншим ризиком для людей і техніки.
Що маємо із цього всього. Що черговість створення протикорабельних ракетних комплексів має бути наступною – наземний, повітряний і лише тоді морського базування. Усі три варіації протикорабельного комплексу не можуть вирішити завдання з ліквідації потенціалу РФ генерувати значну морську силу з Криму. Але при цьому саме морський варіант протикорабельного комплексу буде найбільш вразливим.
Але спробуй зараз це казати – так скажуть же, що ти зрадник або просто нічого не розумієш.
При цьому ясно, чому нам відповідним чином про ракетні катери "Лань" розповідають на флоті. ВМСУ треба морські платформи – для престижу служби в тому числі. Бо як молодих людей до служби залучати, коли шанси служити чи стати командиром бойового корабля не значні.
Ясно, чому нам торочать постійно і окремі профільні аналітичні центри про важливість москітного флоту і ракетних катерів "Лань". Лобізм ВПК є лобізмом ВПК. Там ціль інша.
А вищому військово-політичному керівництву треба на це все дивитися і приймати по максимуму ефективні рішення, які довзолять на одиницю вкладених ресурсів отримати найбільший ефект.
Ні, звичайно ракетні катери закладають і їх з горем навпіл будуть будувати. Тема військово-морської безпеки настільки політично перегріта, що будь-які раціональні аргументи та обговорення відповідних сценаріїв на морі не спрацюють. Спробуй заїкнися, що москітний флот і ракетні катери "Лань" не панацея – відро лайна і купа ярликів тобі гарантовані.
Але в будь-якому випадку не треба мати завищених очікувань. А також не повторювати популярні мантри. Краще обговорювати реальні сценарії можливого театру військових дій (ТВД).
Джерело: Mykola Bielieskov / Facebook
Опубліковано з особистого дозволу автора