Президент пустив хвилю з опитуванням у день виборів. Але законних підстав для організації опитування у приміщеннях для голосування немає
Із місцевих виборів українська влада, найімовірніше, відразу перекинеться в активність щодо проведенням національного референдуму, вважає координаторка громадянської мережі "Опора" Ольга Айвазовська.
Пустив президент хвилю з опитуванням, тому "запитуєте – відповідаємо".
Володимир Зеленський говорить у своєму ролику про опитування з п'яти питань на дільницях 25 жовтня. Законність чи незаконність цих дій можна оцінювати наступним чином: дільниця – територія, на якій живуть виборців, включені до відповідних списків, що голосують у приміщенні для голосування. Члени комісій, спостерігачі, кандидати, медіа, виборці можуть бути присутні у приміщенні для голосування лише для реалізації власних прав, виконання передбачених законом обов'язків і лише на період необхідний для цього. Наприклад, виборцю з цієї дільниці (території) не можна дати опитувальник у руки, щоб він стояв у приміщенні та опитував громадян. Також ніхто не має права незаконно втручатися в хід голосування, як і перешкоджати йому.
Відповідно, законних підстав для організації опитування у приміщенні для голосування немає. Такі дії матимуть негативний вплив на хід волевиявлення і не можуть бути допущені.
Якщо ж опитування проводиться на вулиці, то їх можна організовувати і за методологією екзитполів, і будь-яких інших форм репрезентативних/нерепрезентативних (політтехнологічних) заходів. Результати таких опитувань не мають ані ознак референдуму, ані юридичних наслідків. Тут найбільшої уваги заслуговує питання, кого саме опитуватимуть та як: тих, хто ще не проголосував і прямує до приміщення чи тих, хто вийшов із приміщення. Якщо перших, то дуже важливим є сам зміст питань. Вони не можуть містити агітації або прихованого стимулювання голосувати за партію, політичним/ідейним лідером якої є президент. Якщо ж опитування проводиться на виході з дільниць, то зміст питань не впливатиме на голосування, а лише буде використано з політичною метою.
Важливою є інформація щодо фінансування такого опитування: бюджетні кошти (цільове / не цільове їх витрачання), партійні (однозначно політтехнологічне завдання), громадське (афілійовані громадські організації). Залежно від джерел можна давати більш широку оцінку цієї політичної акції.
Тези президента, скоріше, наштовхують на думку, що з місцевих виборів ми одразу перекинемося в активність із національним референдумом, на який буде винесено одне питання, що отримує найбільшу підтримку голосів 25 жовтня.
Джерело: Aivazovska Olga / Facebook
Опубліковано з особистого дозволу авторки