COVID-19, спричинений варіантом "Дельта", треба вже розцінювати як інше захворювання
COVID-19, спричинений варіантом "Дельта", треба розцінювати як уже дещо інше захворювання. Так само, як це було з приходом варіанта "Альфа" ("британця").
Три основні особливості перебігу хвороби, пов'язані із цим варіантом:
- високе вірусне навантаження, яке в сотні разів перевищує таке в попередніх варіантах;
- вища частота тромбозів;
- динаміка клінічних симптомів, яка швидко прогресує та/або є "обвальною".
Дві останні особливості є наслідком першої. Саме високе вірусне навантаження в дебюті значною мірою визначає всі наступні неприємності.
Окрім того, варіант "Дельта" пов'язаний із нижчими значеннями циклів ПЛР, що свідчить не тільки про високе вірусне навантаження, але, ймовірно, і про подовження періоду контагіозності (заразності) хворого.
У зв'язку із цим тактику ведення хворих має бути оптимізовано.
По-перше, застосування противірусних препаратів у початковому періоді хвороби. Якщо для цього потрібна госпіталізація, то, будь ласка, її регламентовано нашими нормативними документами. Ще рік тому у стандартах надання медичної допомоги ми прописали госпіталізацію груп ризику під час середньотяжкого перебігу: "Госпіталізацію за клінічними критеріями показано хворим... із перебігом захворювання середньої тяжкості, які мають важку супутню патологію".
Саме групи ризику створюють напругу систем охорони здоров'я, і тільки одне виконання цієї рекомендації може знизити на них навантаження. На жаль, ранній терапії мало у нас приділяють уваги, а це – найдієвіше в лікуванні будь-якої інфекційної патології. І лікувати наших хворих треба починати до реанімації і до розвитку ускладнень. Звісно, це теж не панацея, але її немає під час цього захворювання, як і під час багатьох інших. Але те, що цей підхід збереже життя багатьох людей, – безумовно, і тому є численні підтвердження.
По-друге, профілактику тромбоутворення і своєчасну діагностику тромбозів також необхідно уважно оцінювати в кожного конкретного хворого. Тут є певні труднощі, які ми обговорюємо в лекціях, на консиліумах і в дискусіях із лікарями, практикуємо мультидисциплінарний підхід, вивчаємо світовий досвід.
По-третє, пам'ятайте, що маски не захищають від зараження, але збільшують шанси дістати меншу дозу збудника. А тяжкість перебігу інфекційних захворювань – це, зокрема, і дозозалежний процес. І не треба сюди приплітати розміри вірусу, він сам собою не повзає, не ходить і не літає.
Нарешті, групи ризику мають бути вакцинованими. Це – найсерйозніший провал нашої компанії вакцинації, бо тяжко хворіють саме вони. Тому захистіть себе самі, оскільки більше нікому, а лікарі і медперсонал – не нескінченні.
І останнє. Я не прихильниця залякування людей. Уже не працює, усі втомилися. Спокійно пояснюйте і не кажіть дурниць – тоді й довіра в суспільстві зросте до державних інституцій, і пуття буде більше.
Будьте здорові!
Джерело: Ольга Голубовская / Facebook
Опубліковано з особистого дозволу автора