Останні 22 роки політики вертіли Конституцією як циган решетом. Через це маємо латаний-перелатаний Основний закон
Нині держава та людина в Україні існують окремо, вважає колишній прем'єр-міністр України Роман Безсмертний
Відродження Конституції – збереження суверенітету.
16 липня, у день 28-ї річниці Декларації про державний суверенітет України, я оголосив про початок роботи над Конституційним актом. Цей документ має стати і змістом, і шляхом до нової Конституції України.
Розпочну з констатації невтішного, але очевидного для всіх факту: в Україні – інституційна криза. Основний закон більше не є тим обручем, який тримає в єдності державу та людину. Вони існують нині окремо одне від одного. Думаю, це очевидно не лише для мене.
Не працюють як не передбачені Конституцією органи, так і передбачені. Це загрожує українській державності. Перманентні конфлікти між новими – НАБУ, САП, НАЗК – і старими органами влади – СБУ і ГПУ – виходять за межі здорового глузду. Державні органи валяться сьогодні як картковий будинок. Зупинити цей процес руйнування може лише нова Конституція.
Поясню чому. Останні 22 роки політики крутили Конституцією як циган решетом. Вони підлаштовували її то під одні, то під інші свої потреби. Конституція припинила відповідати потребам людини. Через це ми маємо латаний-перелатаний Основний закон, який навіть змінити у легітимний спосіб неможливо.
Легітимною Конституція стане лише тоді, коли її розробка буде відбуватися у трикутнику президент – Верховна Рада – громадськість. Це складний шлях. Але він єдино правильний. Тому десятки вже готових редакцій нової Конституції, які сьогодні вкидають політики, є популізмом. Вони й далі пишуться під того чи іншого політика і не вирішують інституційних проблем.
Я ініціював створення робочої групи, яка до кінця року презентує проект Конституційного акта. Очолить її відомий юрист-конституціоналіст Володимир Шаповал. Цей акт визначить найголовніше – яким шляхом ми будемо йти до нової Конституції. Ще раз наголошую – це шлях. До кінця року ми презентуємо Конституційний акт і винесемо на всенародне обговорення.
Конституційний акт має бути ухвалено новим парламентом. Документ чітко зафіксує зобов’язання сторін: президент буде зобов’язаний вести конституційну дискусію, а парламент – ухвалити її у відповідний термін. Отже, Конституційний акт – це правила дорожнього руху на шляху до нової Конституції.
В України зросло вже не одне покоління, яке не розуміє, що таке закон і яка його вага. Я впевнений, що люди захочуть жити відповідно до Конституції, але лише за однієї умови – якщо вони візьмуть участь у її створені.
Джерело: "ГОРДОН"