Після виходу з ізоляції в людей можуть бути душевні розлади й невротичні стани. Не дарма пандемію COVID-19 порівнюють із війною G

Фото: Roman Goldman / Facebook

У деяких країнах причиною смерті пацієнтів із COVID-19 вказують інфаркти та інсульти. Посадовці хитрують, борючись за "гарну" статистику", зазначив керівник Асоціації медичних центрів Ізраїлю МЕДЕС Роман Гольдман.

Останніми місяцями не тільки всі новинні стрічки рясніють повідомленнями про пандемію коронавірусу і даними про поширення захворювання в різних куточках планети. Це перша тема кожного листа і дзвінка, які у великій кількості надходять мені щодня. І знайомі, і незнайомі після слів привітання передусім запитують: "А що у вас?"

Абсолютно зрозуміла ситуація. Протягом останнього століття – це одна з найважливіших і наймасштабніших подій, до якої виявилися причетними люди всієї планети. Ізраїль одним із перших почав запроваджувати карантинні заходи, публікувати офіційну статистику, переобладнувати госпіталі для приймання інфікованих пацієнтів. Перший медичний центр Тель-Авіва майже щодня проводить круглі столи та конференції з органами охорони здоров'я різних країн і з колегами за кордоном, ділячись новими методиками і попереджаючи про помилки, яких припускалися на початковому етапі. Інфекціоністи, вірусологи, реаніматологи й лікарі ще десятка спеціальностей відповідають на запитання лікарів усього світу. Так і сьогодні хочеться поділитися з вами новинами останніх днів.

Коронавірус – це не грип!

Від самого початку епідемії думки новинарів та експертів розділилися: менша частина попереджала про небезпеку ситуації, більшість звинувачувала їх у панікерстві, неосвіченості, наводила переконливі дані про те, що звичний нам сезонний грип набагато небезпечніший від нової інфекції, що нове захворювання має легкий перебіг, вражає тільки жителів Азії, дуже старих людей. Виспівували в телевізорі веселі пісеньки: "знает пусть коронавірус, что у нас здесь не Китай". Виявилося, що коронавірусу не важливо, що ми про нього співаємо. Захворювання стрімко поширився світом, і вчорашні заперечники принишкли, а деякі, що називається, "перевзулися в повітрі", приєднуючись до тривожних заяв. Нічого не поробиш, така їхня природа.

Отже, усього кілька цифр. За даними дослідників із Вашингтонського університету, опублікованими кілька днів тому в журналі Health Affairs, смертність від сезонного грипу становить приблизно 0,1%, а аналогічний показник для COVID-19 – 1,3%. Як бачите, поки що смертність від коронавірусу вища у 13 разів. Поки що, тому що дані постійно оновлюють у міру їх накопичення.

На сьогодні у світі у понад 5 млн осіб діагностовано захворювання. Водночас приблизно 4–5% госпіталізованих пацієнтів перебувають у критичному стані і потребують штучної вентиляції легенів. Із них 70–75% помирають. Для порівняння, летальність серед хворих з іншими патологіями, які перебувають на ШВЛ, становить 30–40%.

У деяких країнах причиною смерті пацієнтів вказують інфаркти та інсульти, ниркову недостатність. Але, борючись за "гарні" показники статистики, посадовці хитрують. Адже найчастіше саме вірус викликає поліорганну недостатність і тромбози дрібних та великих судин, чого не буває під час грипу. У дітей із COVID-19 пов'язують виникнення тяжкого системного запалення артерій (синдром Кавасакі) з високою летальністю. Навіть легка і середньої тяжкості коронавірусна інфекція триває приблизно три тижні (під час грипу – тиждень). Хворі довго відновлюються, у багатьох фіксують тяжкі ускладнення, вторинні захворювання серцево-судинної системи, легень, нирок. Тож не варто сприймати COVID-19 як звичайну застуду.

В Ізраїль COVID-19 "прилетів" з Америки.

Кафедрою молекулярної біології Університету Тель-Авіва було проведено масштабне дослідження штамів COVID-19 з усього світу. Секвенування генетичного коду дало змогу відстежити, звідки збудник завезли у країну. РНК вірусу надзвичайно мінлива. У міру зараження людей з'являються нові варіації. Зміни в генах схожі на своєрідний штрих-код або паспорт. Саме їх і вдалося відстежити ізраїльським ученим. Дані засвідчили, що приблизно 70% епідемічних ланцюжків пов'язані зі штамами, поширеними у США. 8% потрапили в Ізраїль із Бельгії, 6% – із Франції, 5% – із Великобританії, від 1% до 4% – з Іспанії, Італії, Філіппін, Австралії та Росії. Не зафіксовано жодного випадку занесення інфекції з Китаю, Сінгапуру, Південної Кореї та Японії.

Перші хворі в Ізраїлі з'явилися наприкінці січня, і тільки після скандального рейсу із Нью-Йорка 11 квітня, 70 пасажирів якого роз'їхалися без вимірювання температури та фіксації адрес, прем'єр-міністр вирішив цілковито блокувати рейси з Америки. Як засвдчили дослідження шляхів зараження, такі дії були запізнілими. Тому ще раз: не можна нехтувати правилами самоізоляції та соціальної дистанції. Ви самі маєте піклуватися про здоров'я своє та своїх близьких.

COVID-19 серед медперсоналу.

Дуже важливо сказати про високий професіоналізм ізраїльських медиків і відмінне забезпечення ізраїльських лікарень. У найбільшому медичному центрі Тель-Авіва "Іхілов" працює понад 6000 персоналу, із-поміж них 1700 лікарів. Серед співробітників клініки не було зафіксовано жодного випадку зараження коронавірусною інфекцією на робочому місці. Це свідчить не лише про професіоналізм самих медиків, але й про ретельно продуману системі внутрішньоклінічної логістики та організації потоків.

А що ж в Україні? П'ята частина інфікованих (майже 4000) – це медики. В одній великій лікарні обласного центру захворіло 56 лікарів. Клініка продовжує працювати, у медперсоналу немає засобів захисту, та й самі лікарі халатно ставляться до дотримання заходів безпеки.

А, серед іншого, це дуже важливий показник. Адже хворий лікар не тільки завдає величезних збитків всій системі охорони здоров'я – стає просто нікому лікувати нових пацієнтів. Це і величезний ризик для пацієнтів, оскільки медики завжди перебувають із ними у тісному контакті, і в госпітальних умовах, за недотримання карантинних правил, інфекція поширюється особливо інтенсивно.

Зараз Ізраїль знімає карантин і готується відкривати кордони. Ми врахували всі уроки пандемії й готові контролювати нові спалахи. Коли в Україні вдасться взяти під контроль інфекцію – невідомо. Тому пам'ятайте: соціальна дистанція і правила особистої гігієни мають стати нашою щоденною звичкою.

Як Ізраїль виходить із карантину.

Ізраїльський інститут мікробіології провів дослідження, які підтвердили що всього 5% активних носіїв вірусу, які не дотримувалися режиму карантину або, як їх тепер називають, суперспредерів, стали джерелом майже 80% випадків зараження. Останніми тижнями ми бачимо в Ізраїлі стійке зниження кількості заражених. Лікарка Аді Стерн, яка проводила дослідження в університеті Тель-Авіва, сказала: "Які висновки ми можемо зробити? Перше – це важливість закриття кордонів негайно після виявлення проникнення вірусу ззовні. І друге – це дійсно ефективність і результативність карантину, який насправді виконав свою функцію, перешкодивши подальшому поширенню захворювання".

Що далі?

Зараз основна проблема полягає в тому, як люди почуватимуться після виходу з ізоляції. Незрозумілість ситуації, суперечлива інформація зі ЗМІ, почуття непевності та тривоги стануть причиною сплеску душевних розладів і невротичних станів. Не дарма нинішню пандемію порівнюють із війною. Посттравматичний синдром – досить серйозний хворобливий стан, що потребує кваліфікованої медичної допомоги. Водночас тривала бездіяльність і перебування під замком також провокують неврози, депресії. Погіршуються стосунки в родинах, зростає відсоток домашнього насильства. До цього додається зниження доходів і навіть втрата роботи. Скільком людям знадобитися психологічна допомога – поки що невідомо, але органи охорони здоров'я мають готуватися до цього заздалегідь.

Бажаємо здоров'я вам і вашим близьким!

Джерело: "ГОРДОН"