Смертність від інфарктів зросла в усьому світі. Це наслідки пандемії COVID-19
Як надати допомогу хворим із COVID-19 і зробити так, щоб інші пацієнти не вмирали від "звичайних" захворювань – це питання, яке зараз хвилює лікарів від Канади до Австралії, зазначив експерт у сфері пацієнт-менеджменту з Першого медичного центру Тель-Авіва Роман Гольдман.
Корона ціною в життя: чому в період пандемії частіше вмирають від інфарктів?
Кожен хоч раз бачив портрет Бенджаміна Франкліна. Ще б пак, саме його зображення вже понад століття дивиться на нас зі стодоларової купюри. Відомий політик, видавець, філософ і автор афоризмів, які дійшли до нас.
"Корона не виліковує від головного болю", – сказав він понад 200 років тому, а ніби про сьогодення.
Уже кілька місяців західні лікарі б'ють на сполох: на тлі пандемії COVID-19 увага суспільної охорони здоров'я до пацієнтів з іншими небезпечними для здоров'я захворюваннями різко знизилася. Та й самі пацієнти із серцево-судинними, ендокринологічними, онкологічними захворюваннями, які потребують постійного медичного контролю, воліють відкладати відвідування лікаря до останнього.
Смертність від інфарктів зросла і в Ізраїлі, констатують кардіологи Першого медичного центру Тель-Авіва. Поки небагато, менше ніж на 0,5%, або додаткові п'ятеро осіб на тисячу інфарктів, але це – людські життя. А для країни, яка заслужено пишається своїми досягненнями в медицині, це чимало. Доводиться констатувати, що це наслідки пандемії коронавірусу, яка охопила весь світ, зокрема Ізраїль.
Причиною тому два чинники, каже завідувач відділення ургентної кардіології клініки доктор Єгуда Леві. Перший – люди банально бояться звертатися до лікарні, побоюючись заразитися коронавірусом. Вони намагаються перечекати вдома стан, за якого рахунок іде на хвилини. У сучасній західній кардіології є поняття "золотої години", коли допомога пацієнтам з інфарктом найбільш ефективна. Пізніше ризики різко зростають, аж до тяжкої інвалідизації та навіть смерті. Другий чинник – черги у приймальних покоях збільшилися, кількість термінових звернень у лікарні зростає хвилеподібно, лікарям просто не вистачає часу, щоб обслужити всіх людей, які звернулися. І знову все впирається у 60 хвилин, у які персонал госпіталю через перевантаження може не встигнути вкластися. Стан охорони здоров'я у багатьох країнах – передколапсний. Таку тенденцію фіксують у всьому світі. Через перевантаження в лікарнях змушені скасовувати або відкладати планові операції, що зменшує шанси хворих на одужання.
Найавторитетніше світове медичне видання The New England journal of medicine присвятило цій проблемі цілу серію статей, де наводять масу таких прикладів. Лікарі лікарні Ленокс-Гілл у Нью-Йорку зауважили зниження звернень із серцевими нападами й одночасно – зростання смертності від інфарктів. На думку авторів, на нас чекає трансформація системи охорони здоров'я, якій доведеться пристосовуватися до нових умов. Як надати допомогу хворим із COVID-19 і зробити так, щоб інші пацієнти не вмирали від "звичайних" захворювань – ось питання, яке зараз хвилює лікарів від Канади до Австралії.
Але це кардіологія, із її терміновістю і станами, що швидко розвиваються. В онкології своя біда, розповідає керівниця відділення кардіології лікар Ірена Стефанськи. За її напрямом поки немає підвищеної смертності, але фіксують усе ту саму проблему зі страхом заразитися. Люди бояться звертатися в лікарні, бояться проходити необхідні перевірки і навіть продовжувати вже розпочате лікування. Наслідки цього можуть проявитися за місяці і навіть роки, у вигляді, наприклад, запущених стадій раку. За словами лікарки Стефанськи, лікарня – це найбезпечніше місце, у якому дотримуються найсуворіших протиепідемічних правил і де ризик зараження вкрай низький. Онкологи переконують своїх хворих продовжувати обстеження та лікування, не кидаючи цього на пів дорозі. Інакше пандемія закінчиться, але для багатьох час буде безнадійно згаяно. І втім, протягом останніх 10 років у клініці найкоротші черги на складні обстеження та операції.
Але це – вторинні наслідки COVID-пандемії. А є і прямі, які стосуються ускладнень, спричинених новим коронавірусом. Лікар Леві розповів про проведене у клініці дослідження пацієнтів із серцевою недостатністю, які заразилися коронавірусом і переносили його в середньому ступені тяжкості. У 70% фіксували правобічну серцеву недостатність. Це вкрай важливе дослідження триває, але можна робити перші висновки. Найважливіший із них, на думку лікаря Леві, – COVID-19 провокує ускладнення серцево-судинних захворювань, причому у тяжких формах. Люди, у яких діагностовано ішемічну хворобу серця, серцеву недостатність або в минулому був інфаркт, пацієнти з аритміями різного походження однозначно потрапляють у групу ризику, і контакт із вірусом для них може бути смертельно небезпечним.
Лікар Леві пояснює це дуже просто. Активна інфекція, у цьому разі COVID-19, різко ускладнює перебіг основного захворювання. Якщо без COVID-19 воно проходить за сценарієм А, то з COVID-19 – за сценарієм Б, тобто набагато складніше і з набагато сумнішими наслідками. Перший із яких – погіршення якості життя. Навіть якщо пацієнт із серцево-судинним захворюванням переніс вірус і залишився живим, у нього можуть з'явитися задишка, периферичні набряки і, як наслідок, – різке зниження функціональності. Цим людям потрібна реабілітація, але повернутися до "доковідного" стану зможуть не всі.
Бенджамін Франклін є автором ще одного відомого афоризму: "Час – гроші". У нинішніх реаліях час – ще й життя! Не відкладайте звернення до лікарів, тим більше, що всі провідні клініки, зокрема й Перший медичний центр Тель-Авіва, активно проводять онлайн-консультації, піклуючись про своїх пацієнтів. Не забувайте про необхідність мінімізувати контакти, носити маски, дотримуватися гігієни. Бережіть себе та своїх близьких!
Джерело: "ГОРДОН"