Росії не вигідна зустріч радників "Нормандської четвірки". Москва бажає перенести розв′язання питань у ТКГ, де немає Німеччини та Франції
Росія зацікавлена розв′язати питання Донбасу якомога швидше, до виборів президента у США, вважає учасник політичної підгрупи ТКГ, головний редактор видання "Острів" Сергій Гармаш.
Помудруємо? Кілька тез щодо скасування зустрічі зовнішньополітичних радників "Нормандської четвірки", яку планували на 28 серпня.
1. Зустріч не просто скасували, її скасувала РФ! (За інформацією Офісу президента України, зустріч політичних радників лідерів "Нормандської четвірки" скасовано через відрядження представника Франції. – "ГОРДОН").
2. Зустріч скасували через "відсутність узгодження проєктів підсумкових документів або розбіжностей до них із боку Німеччини, Франції та України". Цю саму претензію – відсутність реакції на його варіант документа – Козак озвучував, коли відмовлявся від зустрічей у форматі радників "Нормандської четвірки" у своєму відомому листі місяць тому.
3. Метою залишається блокування інституту зовнішньополітичних радників "Нормандської четвірки". Ультиматум Україні за постановою ВР не вийшов, вони знайшли іншу причину, щоб заблокувати "Нормандську четвірку".
4. Проєкт підсумкового документа зустрічі радників 28 серпня, який було злито у ЗМІ, демонструє, що РФ спочатку підготувала ультимативний документ, який не могли узгодити. Тобто РФ із самого початку робила все, щоб зірвати зустріч.
5. Росія "дресирує" Німеччину і Францію, зриваючи зустріч, уже анонсовану українським президентом і німецьким міністром закордонних справ.
6. Росії невигідна зустріч радників 28 серпня. По-перше, через лист Козака, у якому він заявив, що більше не братиме в них участі (утрата обличчя); по-друге, через бажання перенести розв'язання питань у ТКГ, де немає Німеччини та Франції, але є ОРДЛО і вельми слабкий опір України (Кравчук – Фокін) їхній суб'єктивізації. "Не будемо чіплятися за дрібниці", – сказав Кравчук в інтерв'ю Гордону...
7. Росія зацікавлена розв'язати питання Донбасу якомога швидше, до виборів у США. Вона розуміє, що швидше розв'яже його у ТКГ, ніж у "Нормандській четвірці". До того ж усім зрозуміло, що підготувати і проголосувати потрібні їй закони ВР просто не встигне, але важливо досягти домовленостей про них у ТКГ, оскільки саме ТКГ має робити це згідно з мінським комплексом заходів. А після цього вже можна буде звинувачувати Україну у зриві досягнутих у ТКГ домовленостей.
8. Європа теж зацікавлена розв'язати питання Донбасу до виборів у США. Берлін і Париж не хочуть активної участі США у врегулюванні конфлікту. І Росія це знає, тому Росія буде піднімати ставки, граючи на цьому бажанні Європи. Отже, РФ або доб'ється поступок у "Нормандській четвірці", або блокуватиме "Нормандську четвірку" і перенесе розв'язання питань у ТКГ, де буде домагатися поступок від України, обіцяючи заповітну зустріч і "мир".
9. Лавров 21 серпня ще раз підкреслив в інтерв'ю газеті "Труд", що Росія не є стороною конфлікту. І ще раз заявив про закріплення особливого статусу ОРДЛО в Конституції, як "ключа до врегулювання кризових ситуацій в Україні та розв'язання питань безпеки, соціально-економічних і гуманітарних проблем". Це до того, що Кравчук відверто заявив: 300 голосів у парламенті не буде. Тобто Росія не зацікавлена в реалістичному компромісі. Тут або Лавров не в темі, або Москва потім відмовиться від цієї вимоги (однаково її неможливо виконати) і подасть це як компроміс зі свого боку.
P.S.: Ці тези я озвучив як аналітик, що спеціалізується на темі Донбасу. Вони не мають стосунку до моєї роботи в українській делегації в мінській ТКГ.
Джерело: Сергей Гармаш / Facebook
Опубліковано з особистого дозволу автора