Ідеальна митниця очима митника G

Фото: Тупальський Сергей / Facebook

В Україні досі немає офіційного Дня митної служби, а держава, незважаючи на розмови про реформування митниці, забула про самих службовців відомства, які отримують зарплату на рівні 5 тис. грн, пише у своєму блозі заступник начальника Київської міської митниці Держфіскальної служби Сергій Тупальський.

25 червня ми святкуватимемо День митної служби України. І вперше протягом останніх років я не можу підібрати обнадійливих слів, якими вітатиму колег.

За повсюдними заявами про необхідність реформування митниці, які лунають з екранів, і політичними гаслами про стимулювання міжнародної торгівлі та створення сприятливих умов для бізнесу держава якось взагалі забуло про тих, хто буде це робити. Про, власне, митників.

10 тисяч людей, які працюють у системі сьогодні, і ще багато тисяч тих, хто віддав роки життя професії, навіть офіційного професійного свята не мають. Так! Свята, яке ми невдовзі святкуватимемо, офіційно не існує! Хоча за всі ці роки ухвалити одне просте рішення про його повернення нічого не коштувало б.

Про важливіші речі – підвищення заробітних плат, захист репутації і соціальні гарантії митників – сьогодні говорити не доводиться. З огляду на все, реформа, якої всі чекають, для нас із колегами перетвориться на чергове скорочення. Тому що коштів на підвищення заробітних плат для митників у бюджеті цього року не закладено. І для їх збільшення із 5 до хоч б 7–8 тис. грн потрібно скоротити третину співробітників. Хоча вже зараз кадрів не вистачає навіть на формальні відписки.

Штатна чисельність митниці має відповідати завантаженню. Але навантаження на конкретного працівника наразі прорахувати складно через банальну відсутність методичних розробок і чітких критеріїв для її оцінювання. Тому об'єктивне (а не мотивоване необхідністю підвищити заробітну плату одним працівникам через скорочення інших) обґрунтування штатної чисельності митниці або її підрозділів поки взагалі неможливо.

Між тим, скорочення – актуально. Митники це знають, моральні настрої в колективах – відповідні. Але реакція – знову відсутня. І це неможливо зрозуміти!

Тотальне ігнорування інтересів митників під час планування реформи – це серйозна помилка. В інструменті діагностики митної адміністрації, так званому зводі митних стандартів ЄС (Customs Blueprints), відповідно до якого, як очікує Європейський союз, Україна реформуватиме свою митницю, управління кадровими ресурсами посідає третє місце! Відразу після питань митного законодавства та організаційної структури митної адміністрації.

Головна мета реформування митниці за стандартом "Управління кадровими ресурсами" Customs Blueprints – розробити ефективну систему управління кадровими ресурсами, яка сприяла б виконанню бізнес-стратегії митної адміністрації, що відповідає національним законодавствам та міжнародним стандартам, розглядала б персонал як найцінніший ресурс організації. Підкреслю: розглядала б персонал як найцінніший ресурс організації!

А одне з трьох стратегічних завдань, які визначає Customs Blueprints для системи управління кадровими ресурсами, – це облік і заохочення ефективного та раціонального виконання завдань та гарантування безпеки й захисту працівників. Ще раз: безпеки й захисту працівників.

Жодного з цих питань немає в порядку денному реформування митниці. Але звернути увагу саме на стандарт "Управління кадровими ресурсами" наразі вкрай важливо. Тому що питання і законодавства, й організаційної структури більш або менш вирішують. Верховна Рада восьмого скликання завдяки профільному комітету встигла ухвалити і комплексний законопроект про "Єдине вікно" (відомий законопроект №7010), і розпочати роботу над законопроектами про режим спільного транзиту, і про уповноважених економічних операторів тощо. Для бізнесу зроблено не так уже й мало.

Зі структурою теж усе зрозуміло. Завдання і функції Державної митної служби вже затверджено відповідним положенням, яке було схвалено Кабінетом Міністрів. І після розблокування проведення конкурсу на посаду голови Державної митної служби та завершення відділення митниці від Державної фіскальної служби створення структури – по суті технічна робота. А от наповнити структуру кадрами, здатними ефективно виконати завдання, – це справжній виклик.

Тому що реформування Державної митної служби в частині кадрів на практиці відбуватиметься в доволі стислі строки. У керівництва нової структури не буде часу на те, щоб в еволюційний спосіб добрати найпрофесійніші, найдосвідченіші та найкорумпованіші кадри. Не буде часу на якісний аналіз. Рішення про скорочення або призначення для кожного з 10 тисяч працівників ухвалюватимуть за кілька хвилин, у кращому разі. Тому ймовірність того, що в нову структуру потраплять працівники з низькою кваліфікацією, дуже й дуже висока. Це, зі свого боку, безпосередньо вплине на ефективність проведення митних процедур і якість ухвалених рішень щодо митного оформлення товарів і вантажів. І навіть більше, це дасть змогу контрабандистам знову вибудувати свої схеми, використовуючи "своїх" людей, яких у такому режимі просто неможливо буде відсіяти.

У підсумку – маємо черговий цикл скарг від бізнесу, скандалів та журналістських розслідувань, чергове вирішення наслідків цього та відсутність уваги до першопричини – кадрів.

Звісно, є ще більш радикальний спосіб: узагалі звільнити всіх і набрати в митницю людей, які ніколи не працювали в системі. Але, на мою думку, це також тільки погіршить ситуацію через численні суди з боку звільнених працівників і чергове розірвання ланцюгу передавання досвіду в системі і спадкоємність поколінь. А організаторам контрабандних схем узагалі немає різниці, кого просувати на потрібні їм посади – старих митників чи нових людей. Зі свого боку я хочу запропонувати інший підхід. Уже зараз розпочати розроблення принципово нової системи управління кадровими ресурсами, яка буде невід'ємною частиною стратегії реформування митної системи та відповідати таким критеріям:

  • повністю забезпечує потреби організаційної структури митної служби (і тут треба визнати, що скорочення кадрів неможливе, а навпаки, кількість особового складу має бути збільшено);
  • забезпечує безперебійне оновлення кадрового складу;
  • містить прозорі підходи та принципи щодо приймання на роботу, професійне зростання в межах митної адміністрації, горизонтальної ротації;
  • має прозору й актуальну систему нарахування заробітних плат;
  • сприяє підвищенню авторитету державної служби загалом та служби в митній адміністрації зокрема;
  • сприяє боротьбі з корупцією.

Окремим важливим питанням є рівень заробітної плати митників. Сьогодні наявні заробітні плати є одним із головних факторів, які впливають на поширення корупції в системі. Дивно платити митникам майже мінімальні заробітні плати, які іноді вже на порядки нижчі ніж заробітні плати в інших державних установах, і чекати від них стійких моральних принципів. Ефективна система управління кадрами неможлива, насамперед, без відповідної системи матеріального забезпечення працівників та їх контролю.

Саме тому вже на першому етапі, відразу після створення Державної митної служби, треба було б збільшити заробітні плати працівників митних органів, а також впровадити систему мотивації за сумлінне виконання завдань та KPI.

Одночасно має бути впроваджено систему контролю на базі електронного документообігу. Підвищення заробітної плати, система мотивації, система контролю створять передумови для впровадження ефективної системи підвищення кваліфікації надійних і лояльних працівників, яка надасть їм можливості для професійного розвитку та зростання по службі. Тоді як нелояльні співробітники митних органів поступово покидатимуть службу.

Так, це не швидкий шлях. Але поступово, разом із прозорішою системою підбору персоналу це дасть можливість залучити у службу високомотивованих молодих працівників, яким зможуть передати свої знання і досвід лояльні співробітники.

Окрім того, необхідно залучити досвідчених фахівців митної сфери, які наразі не працюють у митних органах, але мають доведену високу мотивацію щодо поліпшення стану митної системи України, процес освіти та підвищення кваліфікації наявних працівників митних органів.

Оновлений і оздоровлений у такий спосіб колектив органічно сприйматиме системне впровадження митної етики та моралі, етичні принципи для митної адміністрації, які передбачають обов'язкові стандарти професійної й особистої поведінки. А також буде зацікавлений в інтелектуальній системі оцінювання ефективності роботи.

Розумію, що зараз така система управління кадровими ресурсами багатьом здасться фантастикою. Але саме такою вона й має бути.

Опціонально в неї можна ще внести додаткові обмеження для кандидатів на посади в митних органах, які вчинили корупційні правопорушення, незважаючи на час, що минув від моменту його вчинення; розробити систему мотивації за повідомлення про надання пропозицій щодо отримання неправомірної вигоди, а також про вчинення корупційних правопорушень іншими працівниками; визначити чіткі правила ротації посадових осіб митних органів і здійснювати таку ротацію між певними митними пунктами та змінами, що сприятиме руйнуванню тривалих корупційних схем; розробити новий сучасний формений одяг для працівників митних органів і профінансувати його виготовлення в кількості та розмірах, достатніх для забезпечення наявного особового складу. Останнє, безумовно, сприятиме одночасно і підняттю духу співробітників митних органів, і покращенню їх сприйняття громадськістю.

Ну і, звісно, невід'ємною частиною кадрової політики є відновлення професійного свята – Дня митної служби 25 червня. Власне, із цього можна було й почати.

Зі святом, колеги!