Майдан не зміг висунути людей, які становили б контреліту і контрсистему
Майже у всіх пострадянських державах влада авторитарна за своєю природою і не може бути іншою, уважає російський історик і громадський активіст Павло Шехтман.
Ось натрапив тут на слушні міркування про те, що Порошенко посилено будує авторитарну владу і взагалі його ідеал авторитарний. А що ж він ще може будувати?
Фігня в тому, що в неофеодально-олігархічному суспільстві, якими є майже всі пострадянські суспільства, влада авторитарна за своєю природою. Влада може бути тільки авторитарною – або її не може бути взагалі. Авторитаризм може стримуватися феодальними внутрішньоелітними противагами (як було досі в Україні), але це не буде демократія – це буде слабкий авторитаризм і слабка державність, тільки.
Українська "демократія" попереднього зразка допустила, скажімо, газовий контракт Тимошенко та пролонгацію договору про Севастополь – жоден авторитарний правитель ніколи б такого не дозволив. А Порошенко – людина неофеодально-олігархічної системи. А висунути людей, які були б не просто не із системи, але які становили б якусь контреліту і контрсистему, Майдан не зміг.
Інша річ, що Майдан породив якісь початки громадянського суспільства. Але проблема в тому, що час об'єктивно працює на зміцнення влади та одночасно на спад викликаного революцією громадського збудження, війна ж перетворюється для влади в універсальну відмазку.
Так що перспективи, звичайно, невеселі, залежність України від Європи, звичайно, в жодному разі не дасть змоги владі зайти так далеко, як вона могла б зайти в межах "русского мира", але Європа навіть усередині ЄС проковтнула ж авторитарні тенденції в Угорщині.
Джерело: Павел Шехтман / Facebook
Опубліковано з особистого дозволу автора