Довіра до СБУ вища, ніж до всіх антикорупційних органів
Кому довіряють українці: аналіз соцопитування
Свіжі соціологічні дані від Центру Разумкова свідчать про ті зміни, які відбуваються з українським суспільством під час війни. Найважливіші, на мою думку, не швидкозмінні політичні рейтинги, а рівень довіри до самих інституцій. Давайте зробимо їхній аналіз у порівнянні з довоєнними показниками.
Спочатку про лідерів рейтингу. Віра українців у цій війні тримається на військових, президенті, волонтерах і СБУ. Військові традиційно мають найбільшу довіру українців, президент – рекордний рейтинг серед політиків. Волонтери уособлюють сили в тилу, які наближають перемогу.
Цікава тенденція, що СБУ має більше довіри українців, ніж церква (традиційний лідер опитувань у минулі роки). Очевидно, це пов'язано і з діями СБУ для очищення церковного середовища УПЦ МП від російських агентів. Тобто суспільство підтримує тих, хто діями захищає державу.
Мова йде про базову потребу в безпеці. І це пояснює високий рейтинг довіри до військових та спецслужби. Остання має найвищий рівень довіри серед усіх правоохоронних органів. Якщо ЗСУ знищує явних ворогів, то СБУ часто має справу з ворогами прихованими. Ці тенденції схожі на Ізраїль, де завжди висока довіра до військових і "Моссаду".
Також фіксуємо певні негативні тенденції щодо антикорупційних органів. Так, у НАБУ, САП, НАЗК рейтинг довіри у 2–2,5 раза нижчий, ніж у СБУ. Причому якщо у служби позитивний баланс довіри (кількість тих, хто довіряє службі, майже у чотири рази вища, ніж тих, хто не довіряє), то в усіх антикорупційних органів він негативний.
Упевнений, що суспільні настрої в Україні уважно відслідковує й агресор. Не маючи перемог на полі бою та у війні спецслужб, росіяни ставлять за мету за допомогою своїх спецоперацій збурити наше суспільство. На підтвердження цих слів маємо свіжу інформацію про ІПСО, яку збирається запустити 5-та служба ФСБ РФ. Суть нової технології: вкидання у вітчизняне інформаційне поле фейкових даних про російські паспорти українських державних діячів і керівників сил оборони. Причому ФСБ планує не тільки підробити документи, але й внести їх до державних реєстрів Росії.
Варто нагадати, що інформаційна гігієна під час війни – важлива умова протидії ворожим ІПСО. Українцям треба навчитися критично ставитися до інформації та розуміти джерела її походження. Довіряти тим, хто наближає перемогу, та не вестися на вкиди зі сходу. Упевнений, срачі ми чудово вміємо вигадувати й самі.
Джерело: "Цензор.НЕТ"