Чи є гарантія, що вкинуті російські гроші в потріпаній за роки війни Україні не спрацюють так, як у Грузії чи Молдові?
Поки за вікном гуде сирена, можна подумати про майбутнє в контексті останніх виборів у Грузії, Молдови та Румунії. Бо, поки ми активно пропрацьовуємо військові сценарії закінчення війни, у голові треба тримати інший сценарій – електоральної "контрреволюції". Яка все ще не є невідворотною.
Бо якщо Путіну не вдасться поглинути всю Україну до кінця нинішнього терміну своїх повноважень, він може перейти до іншого сценарію, який він "провернув" із Бідзіною Іванішвілі. Нагадаю, той заходив у владу на цілком проєвропейській повістці. Та й зараз "Грузинська мрія" розповідає, що вона хоче в ЄС, але ж, але ж... Усі все добре розуміють. У деяких селах голос коштував 20 ларі.
У Молдові мав відбутися подібний сценарій – на президентських виборах. Поки що невдало, хоч попереду ще парламентські. І скупка 300 тис. голосів, вкинутих через російський банк, дійсно могла вплинути на кінцевий результат. Трохи не вистачило. Прорахувалися. Санду вистояла, але, як кажуть, пройшла на мінімалках. Не здивуюся, що частину грошей організатори "каруселей" просто вкрали, тому й не вийшло того, на що розраховували.
І от свіжі результати по Румунії. Першим до фінішу за результатами голосування прийшов ультраправий політик Калін Джорджеску (22,94%). Людина, якій соціологи "рахували" третє-четверте місце. Антивакцинатор, шанувальник Путіна і євроскептик. Виїхав на технології TikTok і, за різними джерелами, неформальній російській фінансовій підтримці.
Найближчим часом нас очікуватимуть вибори в Німеччині. І щось мені підказує чуйка, що Москва кине всі сили, аби права "Альтернатива для Німеччини" набрала якомога більше.
А тепер повертаємося до нашої ситуації. Чи може хтось гарантувати, що вже на перших повоєнних виборах у нас не з'явиться якась "Українська мрія", яка, розповідаючи про європейську інтеграцію, заведе в парламент значну кількість осіб, які потім будуть пропонувати зійтися десь із Росією посередині? Чи є гарантія, що вкинуті російські гроші в потріпаній за роки війни країні не спрацюють так, як у Грузії чи Молдові? До речі, якщо раніше, за різними підрахунками, щоб партії потрапити до парламенту потрібно було набрати десь 600–800 тис. голосів, то після війни може вистачити і 400. Не так уже й накладно для Кремля, чи не так? І найцікавіше, що це ні зараз, ні потім не покаже соціологія.
Зрештою, соціологія схибила й у Штатах. І тут для дослідників треба думати, чому люди в опитуваннях часто брешуть і як виявити цей відсоток "браку", укладаючи різного штибу рейтинги.
Тому, зазираючи наперед, треба розуміти, що війна за безпеку, війна за мир, війна за майбутнє після (потенційного) припинення гострої фази лише розпочнеться.
P.S.: Піду почитаю щось про механізми таргетування в TikTok. Бачу, може згодитися.
Джерело: Viktor Shlinchak / Facebook
Опубліковано з особистого дозволу автора