Опитування Зеленського – нестандартний хід, через який уже оплачена реклама його опонентів значною мірою втрачає свій сенс і актуальність

Фото: Владимир Фесенко / Facebook

Найслабше місце в опитуванні, яке анонсував президент України Володимир Зеленський, – це процедура, зазначив керівник Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.

Про ініціативу президента Зеленського щодо проведення опитування 25 жовтня. Це "електоральна зброя подвійного призначення": з одного боку, це експеримент із реалізацією передвиборчої обіцянки Володимира Зеленського про всенародні опитування (за швейцарським зразком), з іншого боку, це передвиборча технологія.

Як передвиборчу технологію її оцінюють найчастіше з погляду електоральної мобілізації молодих прихильників президента Зеленського і "Слуги народу". Але чи вдасться це зробити без голосування на виборчих дільницях? Не впевнений. До того ж, іще не зрозуміло, кого це опитування більше мотивує – молодь чи пенсіонерів.

А ось де вже є безсумнівний ефект – то це перепрограмування фінального етапу виборчої кампанії. І сьогодні, і всі найближчі дні головна тема для обговорення – "опитування Зеленського". Правильний і нестандартний хід – інтрига із запитаннями. На кожен із найближчих п'яти днів гарантовано головну новину дня від Зеленського. А потім розпочнуться дебати щодо цих питань. Отже, порядок денний для новин та дискусій задали аж до дня голосування. Відповідно, ламаються логіка і зміст фінального етапу виборчої кампанії для всіх інших учасників перегонів. Уже оплачена реклама значною мірою втрачає свій сенс і актуальність. Тому так і критикують усі політичні опоненти президента Зеленського.

Найслабше місце цієї ініціативи – процедура. Звісно, це не референдум. І це явно не всенародне опитування. Але якщо проводити опитування, то краще це робити за методикою екзитполів, можливо, із більшою вибіркою. Стихійне (волонтерське) голосування у виборчих дільниць неможливо проконтролювати з погляду юридичної чистоти. Відповідно, і результати такого опитування сприйматимуть із великою часткою скепсису. Я вже не кажу про фінансування та інші організаційно-процедурні "деталі", у яких може бути приховано "диявола" (привід для змістовної критики).

Наскільки я розумію, спочатку планували на законодавчій основі провести повноцінне консультативне голосування одночасно з місцевими виборами. Подали у вересні й відповідний законопроєкт. Але щось там не склалося. У підсумку зійшлися на якомусь компромісному варіанті – і не референдум, і не стандартне соціологічне опитування, а щось посередині.

Закінчу на гарній новині. Висування ініціативи Зеленського про опитування 25 жовтня, із високою ймовірністю означає, що не буде перенесення дати місцевих виборів у зв'язку з епідемією коронавірусу.

Джерело: Владимир Фесенко / Facebook

Опубліковано з особистого дозволу автора