Рейтинг Лукашенка вже точно не був 80%, інакше він був би зацікавленим у проведенні екзитполів і опитувань

Фото: Volodymyr Paniotto / Facebook

Вибори в Білорусі, офіційну перемогу на яких здобув чинний глава держави Олександр Лукашенко, було сфальсифіковано, зазначив директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто.

Вибори в Білорусі сфальсифіковано. Чи можна оцінити, який відсоток голосів на виборах набрав Лукашенко і який Тихановська? Думаю, що дещо сказати можна.

Передусім зауважу, що екзитпол – це не завжди засіб боротьби опозиції із владою, як багато хто думає. Якщо рейтинги влади вищі, ніж опозиції, то вони дають змогу легітимізувати владу. Так було в нас 2010-го, коли Янукович, який має підмочену репутацію через фальсифікації виборів 2004 року, випередив Тимошенко лише на 4,5%. Але оскільки всі екзитполи показали перемогу Януковича, то не було Майдану і Тимошенко визнала його перемогу. У Білорусі вже давно є закон (як і в Росії), який забороняє проведення екзитполів незареєстрованим організаціям.

Жоден із найвідоміших соціологічних центрів (таких, як Новак) не здобув акредитації. Тож щодо екзитполів Лукашенко міг не турбуватися. Але він напевно знав свої рейтинги напередодні виборів. І, мабуть, ситуація була настільки поганою, що змусила за п'ять тижнів до виборів, 29 червня, ухвалити новий закон, що забороняє проводити вже не тільки екзитполи, а й будь-які політичні та електоральні дослідження незареєстрованим центрам.

Я думаю, що, якби рейтинг Лукашенка був більшим за 50%, він був би зацікавленим у тому, щоб відомі центри це показали й легітимізували вибори, тоді не було б і протистояння з народом. Тому, найімовірніше, його рейтинг був або істотно нижчим за 50%, або близьким до 50%. У будь-якому випадку зрозуміло, що він не міг бути істотно вищим за 50% і вже точно не 80%, інакше Лукашенко був би зацікавленим у проведенні екзитполів і опитувань. Це дає змогу думати, що вибори в Білорусі було сфальсифіковано.

P.S. В обговоренні у Facebook говорили, що ніхто нічого не знає і це предмет віри. Я б сказав, що висловлені мною міркування – це не предмет віри, а гіпотеза, яка має певні обґрунтування – були вжито екстраординарних заходів для заборони будь-яких політичних опитувань. Альтернативна гіпотеза, що Лукашенко дійсно здобув понад 80% голосів, видається набагато менш обґрунтованою.

Джерело: Volodymyr Paniotto / Facebook

Опубліковано з особистого дозволу автора