Якщо на листі з'явився сірий наліт – обробіть його цим розчином. Експерти розповіли, як урятувати виноград від сірої гнилі, оїдіуму та мільдью
Автори українського Instagram-блогу про садові та городні роботи "Аптека садівника" 3 серпня у новій публікації розповіли, як врятувати врожай винограду від сірої гнилі, оїдіуму та мільдью.
"Сіра гниль розвивається за температури +20...+30 °С і наявності вологи. На однорічних пагонах спостерігається знебарвлення і побіління лубу. Місця ураження стають зеленувато-бурими, а згодом уражені частини відмирають, а грона опадають. Через посилений рух соку в період затяжних дощів ягоди розтріскуються, на них оселяється збудник хвороби, який спричиняє появу сірого пухнастого нальоту", – ідеться в публікації.
Оїдіум можна розпізнати по сірому нальоту на пагонах, листі, гребенях, вусиках, квітках, плодоніжках і ягодах винограду.
"Спочатку він утворюється на верхньому боці листка, потім – на нижньому й поширюється на черешки й пагони. Листки стають крихкими й засихають. Ріст ягід призупиняється, вони всихають, але не опадають до кінця вегетації", – описали процес експерти.
Мільдью можна розпізнати за блідо-зеленими плямами з верхнього боку листя й пухнастим нальотом білого кольору – на нижньому.
"Із часом вони стають маслянистими й буріють. Уражені ягоди стають темно-шоколадного кольору, навколо плодоніжки утворюється синя смужка. Ягоди найбільш сприйнятливі до збудника в молодому віці", – наголосили автори публікації.
Щоб захистити врожай від цих захворювань, експерти рекомендують розчинити у 8 л води комплекс фунгіцидів "Цілитель" (25 г) та "Захисник" (15 мл).
"Цілитель" забезпечує надійний захист від хвороб навіть за несприятливих погодних умов. "Захисник" поєднує профілактичні й лікувальні властивості", – зазначили експерти.