Якщо розсада різко витяглася, терміново переставте її в це місце. Експерти розповіли, як ефективно проростити насіння на розсаду
Автори українського Instagram-блогу про садові й польові роботи "Сімейний сад" 29 грудня назвали найпоширеніші помилки, через які розсада починає сильно витягуватися.
Густий посів
Якщо насіння посадити занадто густо, розсада сильно витягується і часто хворіє на так звану чорну ніжку. За словами експертів, під час посіву томатів оптимальна відстань між насінням становить 3 см, насіння перцю висівають на відстані 4–5 см. Трохи густіше можна сіяти капусту. Інформацію про те, на якій відстані висівати насіння, зазвичай вказують на упаковці.
Занадто висока температура
Оптимальна температура для проростання насіння більшості культур становить +22...+24 °C, але після появи сходів приблизно протягом двох тижнів температура має бути нижчою від вказаної. Для цього контейнери із посівами виставляють у приміщення, де денна температура становить +12...+16 °С, а нічна – +6...+8 °С. Для баклажанів і перцю температуру знижують до +20...+22 °C удень і до +18...+19 °C вночі. Оптимальна температура для вирощування томатів становить +18...+20 °C удень і +15...+17 °C вночі.
Якщо розсада почала витягуватися, знизьте температуру ще на кілька градусів.
Надмірний полив
Розсаду треба поливати в міру підсихання ґрунту. У разі надмірного поливу розсада не лише починає витягуватися, а й може захворіти, особливо при загущеному посіві. Полив можна поєднувати з підживленням. Це сприятиме розвитку міцної кореневої системи.
Неправильне освітлення
Якщо розсаді бракує світла, вона починає витягуватися. Для повноцінного розвитку розсаді потрібно в середньому по 12–13 годин освітлення на добу. Тому розсаду краще додатково освітлювати, особливо в лютому, коли світловий день ще недостатньо довгий. Це стосується всіх культур.
Що вища температура нагрівання лампи, то далі від рослини вона має бути. Світло має падати на розсаду зверху вниз. Якщо джерело освітлення буде збоку, рослини почнуть тягнутися в один бік і виростуть однобокими.
Несвоєчасне пікірування
Розсаду, яка переросла, пікірують дуже акуратно, тому що коріння таких рослин переплетене. Розмір нових ємностей для пересаджування вибирають залежно від культури.