Що робити, якщо виявили вдома кажанів. Зоозахисники розповіли, куди потрібно телефонувати і як діяти
Кажани, які на зиму знайшли укриття в обшивці балкона, нічим не загрожують людині. Зоозахисники й фахівці українського центру реабілітації рукокрилих закликали українців не боятися такого сусідства й розповіли, як правильно діяти в разі виявлення рукокрилих. Правила й рекомендації було опубліковано 16 січня на Instagram-сторінці зоозахисної організації UAnimals.
"Якщо взимку ви чуєте в обшивці балкона писк кажанів, відчуваєте їхній запах, будь ласка, проявіть милосердя і не чіпайте їх до весни", – звернулися до українців зоозахисники.
Вони нагадали, що всі види кажанів занесено до Червоної книги, тому вбивати їх або знищувати їхні гнізда категорично заборонено. Щоб не наражати рукокрилих на небезпеку, фахівці застерегли від ремонтів у зимовий період.
Чому не варто робити ремонти на балконах узимку
"Руйнуючи зимове сховище кажанів, ви прирікаєте їх на загибель. Пам'ятайте, що навесні кажани покинуть свої сховища й попрямують у ліс, – зазначили експерти. – Якщо вас не влаштовує таке сусідство, то після цього зможете зробити ремонт і закрити щілини, у які залетіли рукокрилі взимку. Наступної зими вони знайдуть собі нове сховище й залишаться живі. Закликаємо не робити взимку ремонти на балконах і фасадах, не заміняти вікна, щоб не наражати себе й кажанів на небезпеку і стрес".
За словами зоозахисників, якщо під час ремонту на балконі виявили колонію рукокрилих, головне – не панікувати.
Куди телефонувати
"Негайно припиніть ремонтні роботи й зателефонуйте до центру реабілітації рукокрилих за номером +38 066 305 98 85. Центр має багато представників у різних містах, тому ви не залишитеся без допомоги й консультації", – порадили фахівці.
Як скласти рукокрилих у коробки
Поки команда організовуватиме рятувальну операцію, рукокрилих рекомендують почати складати у просторі коробки, попередньо помістивши на дно мокрі ганчірки. Брати кажанів потрібно в щільних рукавицях. Рукокрилі мають лежати в коробках в один шар.
Водночас їх потрібно переміщати дуже обережно, щоб не травмувати. Якщо в коробці буде занадто багато кажанів, вони перегріються й загинуть. Зберігати коробки треба у прохолодному місці, де температура не перевищує +6 °C.
"Але якщо ви дуже боїтеся, краще дочекатися приїзду спеціалістів", – порадили зоозахисники.
Міфи про кажанів
Вони нагадали, що кажани, всупереч міфам, не агресивні і просто так не нападають на людину, не п'ють кров і не плутаються у волоссі, а також не передають хвороби повітряно-краплинним шляхом. Також рукокрилі не псують матеріалів у тому місці, де залишаються зимувати.