4 вересня: перші продажі колготок, день народження Бейонсе та Харлан, смерть Стуса й Баніоніса
Подаємо календар подій дня, що минає: хто народився і помер, цікаві випадки з історії.
Цей день в історії:
1781-го – 44 іспанські поселенці заснували місто Лос-Анджелес – сьогодні одне з найбільших американських міст із населенням майже 4 млн осіб, а також один із найбільших світових центрів індустрії розваг у сфері кіно, театру, музики, літератури й телебачення. Досить сказати, що саме в Лос-Анджелесі є Голлівуд.
1882-го – у Нью-Йорку американський винахідник і підприємець Томас Едісон запустив першу у світі центральну електростанцію і вперше в історії увімкнув комерційне електричне освітлення (всього для 85 платних клієнтів).
1959-го – у США у продажу з'являється новинка – жіночі колготки. Моду на колготки ввела в 1940-х роках актриса й танцівниця Енн Міллер. До середини 1960-х потреби в колготках не було: жінки носили панчохи, які надягали під відносно довгі спідниці. Із винаходом англійкою Мері Куант мініспідниці з'явилася потреба у принципово новому виробі.
1991-го – над будівлею Верховної Ради в Києві вперше піднято синьо-жовтий прапор. В офіційне використання прапор було введено 28 січня 1992 року, коли парламент ухвалив закон про державний прапор України, яким національний прапор затвердили як державний.
1998-го – засновано компанію Google.
Цього дня народилися:
1874-го – Олександр Вишневський, радянський військовий хірург, академік, творець знаменитої лікувальної "Мазі Вишневського";
1929-го – Ніна Ургант, радянська акторка театру й кіно, бабуся відомого телеведучого Івана Урганта. Стала популярною після фільмів "Приборкувачка тигрів", "Білоруський вокзал" та інших;
1934-го – Едуард Хіль, естрадний співак, виконував композиції "Через годы, через расстояния…", "Трололо", "Как провожают пароходы";
1973-го – Кирило Пирогов, російський актор театру, відомий за ролями у фільмах "Орел і решка", "Брат 2", "Доктор Живаго" та іншими;
1981-го – Бейонсе, американська співачка, танцівниця й акторка. У березні цього року артистка вийшла на перше місце серед жінок за кількістю нагород музичної премії "Греммі" – на її рахунку 28 статуеток.
1990-го – Ольга Харлан, українська фехтувальниця (шабля), олімпійська чемпіонка Пекіна 2008-го у командній першості.
Цього дня померли:
1980-го – Ераст Гарін, радянський актор, режисер, сценарист. Дуже відомий за роллю короля з фільму 1947 року "Попелюшка". Помер у 77 років, похований на Ваганьковському кладовищі.
1985-го – Василь Стус, український поет, дисидент, радянський політв'язень. Помер у 47 років після того, як 27 серпня оголосив голодування в карцері. Поховано на Байковому кладовищі в Києві.
1998-го – Ігор Сорін, російський музикант, соліст групи "Иванушки International". Помер у 28 років після падіння з шостого поверху. Лікарі три доби безуспішно боролися за його життя. Поховано на Кузьмінському кладовищі Москви.
2014-го – Донатас Баніоніс, литовський актор театру й кіно, один із найпопулярніших артистів Радянського Союзу. Був дуже відомим завдяки фільмам "Ніхто не хотів помирати", "Мертвий сезон", "Соляріс". Помер у 90 років, похований на Антакальніському кладовищі у Вільнюсі.