Чому в голові можуть гудіти сирени, навіть коли їх немає, і як позбутися цих відчуттів. Поради психологині проєкту "Екси" Єжової
"Людина, яка переживає стрес, викликаний загрозою життю, може переживати ПТСР (посттравматичний стресовий розлад). Один із його симптомів – перепроживання – коли людина знову проживає певний стан під дією тригера. Щоразу, коли вона чує сирену, виникає стрес, який призводить до ПТСР. У головному мозку зв'язок автоматичний: сирена – це стрес. Згодом щоразу, коли людина переживатиме стрес через будь-які інші фактори, вона автоматично може чути фантомну сирену", – пояснила психологиня.
Щоб позбавитися фантомної сирени, Єжова порадила зробити прості дії.
Треба розповісти близьким, що ви чуєте сирену і поділитися своїми переживаннями щодо цього. Потрібно спробувати сформулювати свої відчуття: "Мені страшно", "Я серджуся". Потрібно спробувати відчути, де в тілі стислося або заболіло на той момент. Треба вести щоденник, в який записувати свої переживання, звільнити емоції з організму.
Не варто ізолюватися. Важливо бути з людьми, спілкуватися, обмінюватися переживаннями, ділитися інформацією. Потрібно зрозуміти, що це не божевілля, а такий синдром фіксують у багатьох людей – це не щось дивне, а просто захисна реакція організму.
Контекст:
Наталія Єжова народилася 3 червня 1985 року у Бобруйску (Білорусь). У 1990-х роках її сім'я переїхала в Україну. Вона закінчила Національний авіаційний університет, здобула спеціальність біокібернетика та аерокосмічна медицина. Другу вищу освіту Єжова здобула у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка – за фахом психологія.