Емпатія. Навіщо і як розвивати в собі цю здатність

Емпатії можна навчитися
Фото: depositphotos.com
Емпатією називають усвідомлене співпереживання емоційному стану іншої людини. Під цією здатністю розуміють розпізнавання почуттів співрозмовника й уміння допомогти йому порадою або бесідою.

Люди, які володіють емпатією, притягують до себе, можуть заслужити авторитет і стати лідерами. Тут працює механізм взаємності, віддзеркалювання: людина хоче платити тією самою монетою тому, хто добре до неї поставився.

Емпатія допомагає дістати довіру оточення й вибудувати з ним гарні стосунки. Цю здатність можна розвинути, регулярно виконуючи певні психологічні вправи.

Протягом дня необхідно дослухатися до себе й вести щоденник, у який записувати всі свої емоції та відчуття. Якщо вони були різко негативними або позитивними, намагайтеся проаналізувати, чому ви сприйняли ситуацію саме так.

Фото: depositphotos.com

Можна також скласти таблицю, у якій пояснити, що саме спричиняє ті чи інші емоції. Наприклад, під пунктом "Радість" укажіть: сонячний день, аромат кави, теплий дощ, усмішка друга.

Корисно для розвитку емпатії написати фрази, звернені до людей, котрі відчувають яскраві емоції. Наприклад, якщо людина плаче, можна їй сказати: "Тобі прикро, що тебе не стали слухати? Я чудово тебе розумію"; якщо співрозмовник захоплено розповідає про вдале побачення, можна відреагувати приблизно так: "Як же я за тебе радий! Я дуже добре знаю, як окрилює кохання!"

Також можна проаналізувати негативний досвід спілкування. Згадайте невдалий діалог і спробуйте визначити причину, через яку почули не ту відповідь, яку хотілося б.

Фото: depositphotos.com

Щоб точніше розуміти, як саме реагувати на емоцію співрозмовника, потрібно уявити себе в обставинах, у яких опинився він. Власний, навіть уявний досвід переживань, буде корисним. Головне – бути щирим у своїх почуттях і не соромитися ними ділитися.

Для підтримки діалогу не потрібно перемикатися на себе. Навіть якщо ви говорите про власні відчуття, вони мають бути пов'язаними з емоцією, яку відчуває ваш співрозмовник. Потрібно вторувати йому, а не переводити предмет розмови на власну персону.

Необхідно пам'ятати, що емпатія часто стає зброєю шахраїв. Вони, навчившись зчитувати чужі емоції, обирають жертву. Під виглядом розуміння, співчуття й бажання допомогти можуть виманити в людини гроші й майно. Тому потрібно бути пильними та не довіряти незнайомцям, котрі виявляють надмірну увагу до вашої персони в тяжкій життєвій ситуації.