Гришко: Коли я співав перед коронованими особами, уявляв, що це мої близькі родичі
Український тенор Володимир Гришко поділився з виданням "ГОРДОН" враженням від виступу в ОАЕ на запрошення арабського шейха і роздумами про долю музикантів в Україні.
Український співак, тенор Володимир Гришко в супроводі молодіжного естрадно-симфонічного оркестру під своїм керівництвом, до якого увійшли солісти-віртуози з різних міст України, виступив у січні 2019 року в Emerald Palace Kempinski в Дубаї на відкритті Королівського клубу любителів класики та опери. Про це він розповів виданню "ГОРДОН".
Ми, музиканти, на заході вперше зіткнулися із суворим протоколом
Українські музиканти виступали на запрошення шейха Дубаю Мухаммеда аль Мактума і керівництва Emerald Palace Kempinski. На заході були представники 16 коронованих сімей: Габсбургів-Лотаринзьких, Пармських Бурбонів, Браганса, Багратіонів, Романових, Варгасів ді Меліссано, королів Руанди, Єгипту і Судану, албанської династії Зогу.
"Перед такою кількістю коронованих сімей я співав уперше. Ці люди дивилися мені в очі, у мою душу. Я впевнений, що вони мене бачили, як на рентгені. Я ж, виступаючи перед ними, уявив, що це мої друзі, навіть близькі родичі. І під час виступу на моєму обличчі була усмішка. Я співав із відкритим українським серцем", – розповів Гришко.
За словами співака, захід відрізнявся суворими вимогами дотримання етикету і певних правил. "Є поняття протоколу. Ми, музиканти, уперше зіткнулися з таким. Нам прописали, який метелик має бути, яка сорочка, як випрасувана, який комір у піджака", – розповів він.
У процесі підготовки концерту програму змінювали 10 разів. У підсумку до неї увійшли твори Штрауса, Берліоза, Хачатуряна. Музикантів попередили, що кожне виконання має тривати саме стільки, скільки прописано, і ні на хвилину довше.
"Коли йшли королівські персони, ми мали всі встати, нахилити голови", – розповів про церемоніал співак.
Музикант повинен мати доходи, щоб залишатися в країні
Були і непередбачені моменти, про які музиканти дізнавалися в останні хвилини перед виступом.
"За задумом залпи салютів мали грюкати під увертюру до опери "Вільгельм Телль", яка триває три хвилини. Перед самим виступом ми дізнаємося, що салют триватиме чотири хвилини. Що робити? Нам довелося переписувати ноти. Шляхом неймовірних зусиль ми зіграли все як годиться. Ми працювали, як платівка, – крутили музику тільки живцем. І хвилина у хвилину, з останнім залпом салюту, диригент підняв паличку вгору. Усе було спрацьовано філігранно!" – поділився Гришко.
Казуси, пов'язані з організаційними моментами, за словами виконавця, сталися ще в Києві. За день до вильоту команди авіакомпанія МАУ ввела нові норми габаритів ручної поклажі, згідно з яким ми не могли б провезти на борту літака скрипки.
"Усі інструменти ми завжди провозили із собою на борту. Для цього купували такий самий дорогий квиток, як для пасажира, розміщували інструменти на сидінні поруч. Та от скрипки заборонили брати як ручну поклажу! Тоді я особисто приїхав у компанію і пояснив, що для нас життєво важливо привезти скрипки в ОАЕ. Благо мені сказали: "Якщо маестро приїхав, заради престижу країни ми не можемо відмовити", – поділився артист.
За словами Гришка, в Еміратах його з оркестром приймали на найвищому рівні.
"Шейх Дубаю Мухамед аль Мактум сказав, що голос Гришка звучить, як світанок у Дубаї", – зізнався співак.
Як зазначив співак, арабські критики назвали виступ українських артистів яскравою культурною подією десятиліття в Еміратах.
"Після виступу музикантів було накрито царський імператорський стіл із креветками, крабами, омарами, кальмарами. Я їв за своє життя все, що завгодно, але такої королівської вечері доброї душі я ще не бачив", – зізнався Гришко.
Співак розповів, що в майбутньому на регулярній основі планують роботу оркестру під його керівництвом в ОАЕ, але водночас музиканти не планують покидати Україну назавжди. Володимир Гришко зазначив, що написав листа на ім'я мера Києва Віталія Кличка з пропозицією організувати молодіжний муніципальний оркестр, у такий спосіб створивши робочі місця для музикантів.
"Дуже шкода, що в нашій країні музика нікому не потрібна. Музиканти змушені працювати на трьох роботах, щоб сплатити тарифи. Сподіваємося, нам дадуть приміщення, мінімальну зарплату. Музикант повинен мати доходи, щоб залишатися в країні. Розвивати культуру, мистецтво вкрай важливо. Це розуміють в усьому світі. Наприклад, в одному Пекіні 60 державних оркестрів", – наголосив Гришко.